Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej dotarła na Jasną Górę. Pielgrzymi pokłonili się Królowej i Matce [DUŻO ZDJĘĆ]

Ksiądz Wojciech Kania - Diecezja Sandomierska
Diecezja Sandomierska
12 sierpnia, do stóp Królowej Polski dotarła XXXVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Jej tegoroczne hasło brzmiało: „Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący.”

Mszy świętej w Jasnogórskim Sanktuarium przewodniczył i homilię wygłosił biskup Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kanclerz kurii ksiądz Roman Janiec, dyrektor pielgrzymki ksiądz Dominik Bucki oraz kapłani będący przewodnikami grup w poszczególne dni.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o roli Matki Bożej w życiu wierzących w Chrystusa. Zauważył, że Maryja, jak każda matka, jest tą, która wychowuje i uczy, ostrzega przed niebezpieczeństwami. Szczególnie dzisiaj, gdy niektóre siły próbują podważyć porządek ustawiony przez Stwórcę.

- "Dla nich nie ma granicy, której by nie przekroczyli. Nie liczą się pryncypia, ani świętości, za wyjątkiem ideologii, którą agresywnie narzucają, kwestionując wyrażanie własnego zdania, nawet prawo do obrony, jeśli ktoś myśli po katolicku. Bądźmy czujni i nie pozwólmy się zwieść.

Maryja przyjęła dane jej przez Boga powołanie kobiety, żony i matki. Wiernie je wypełniła i dzisiaj zachęca nas, abyśmy również przyjmowali posłusznie Wolę Bożą. Abyśmy to czynili z taką samą wytrwałością, z jaką pokonywaliście trasę pielgrzymki, pomimo upału, zmęczenia i lęków wynikających z pandemii. Módlmy się przez wstawiennictwo Maryi w tej intencji. Powołanie chrześcijańskie, otrzymane podczas chrztu, urzeczywistnia się przez różne życiowe drogi, zaczynając od bycia kobietą i mężczyzną i wypełniania związanych z tym zadań, do których zostaliśmy w naturalny sposób ukształtowani. To powołanie rozgałęzia się z upływem lat niczym drzewo: formują się konary, gałązki, pędy, liście. I chociaż każdy wydaje się być inny, są względem siebie komplementarne, dzięki czemu drzewo wydaje owoce. Tak dzieje się we wspólnocie ludzkiej opartej na prawie naturalnym i we wspólnocie Kościoła, której głową jest Chrystus.

Naśladowanie Maryi wyraża się także w pielęgnowaniu tego wszystkiego, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Matka Boża jest owocem życia wielu pokoleń mężczyzn i kobiet. Nosi w sobie ich rysy, charakter, wiarę oraz kulturę. Mówimy nieraz: „Jak on jest podobny do ojca”, albo: „Ta dziewczyna ma wszystko po matce”. Najświętsza Maryja Panna musiała być również podobna do swoich rodziców, a Pan Jezus do Niej.

Nie chodzi jednak wyłącznie o kolor oczu, postawę, czy temperament. Podobnie jak w przypadku Pana Jezusa oraz Maryi, nasi rodzice, dziadkowie i praojcowie przekazali nam bezcenną spuściznę przeszłych pokoleń. Staliśmy się uczestnikami przymierza zawartego z Bogiem, siostrami i braćmi przez przyjęty chrzest, członkami tej samej wspólnoty Kościoła Powszechnego, partykularnego i parafialnej. Nie musimy zaczynać od zera lecz broniąc tego wspaniałego patrymonium, które jest skądinąd żywe, mamy je pielęgnować i z Bożą pomocą pomnażać.

Pamiętajcie o tym, gdy wrócicie do waszych domów. Rozmawiajcie na ten temat z waszymi dziećmi, znajomymi i z osobami spotkanymi w różnych okolicznościach. Niech nasze pielgrzymowanie do Maryi i z Maryją nie zakończy się dzisiaj" – powiedział kaznodzieja.

Biskup Nitkiewicz zachęcił jednocześnie do modlitwy w intencji powołań kapłańskich.

W tym roku ze względu na epidemię pielgrzymka miała charakter sztafety. Od 4 do 12 sierpnia wzięło w niej udział 9 grup z Janowa Lubelskiego, Sandomierza, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego. Codziennie z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych na swój odcinek pielgrzymiego szlaku wyruszała poszczególna grupa pątników, w której było około 150 osób. Podczas trwania pielgrzymki w parafiach i sanktuariach diecezji odbywały się spotkania w ramach „Duchowego Pielgrzymowania”, podczas których wierni łączyli się duchowo z pielgrzymami pokonującymi dany odcinek trasy na Jasną Górę. Ogólna liczba pątników w ciągu całego pielgrzymowania wyniosła około 1350.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie