Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilna potrzeba remontu linii kolejowej Dębica - Mielec - Tarnobrzeg

Kat
W ramach rewitalizacji linii L-25 Dębica – Mielec – Tarnobrzeg przewidziano między innymi remont peronów na stacji PKP w Tarnobrzegu.
W ramach rewitalizacji linii L-25 Dębica – Mielec – Tarnobrzeg przewidziano między innymi remont peronów na stacji PKP w Tarnobrzegu. KaT
Jerzy Sudoł, tarnobrzeski wicestarosta i Robert Niebałowski, wiceprezydent Tarnobrzega byli w gronie podkarpackich samorządowców i polityków, zainteresowanych uporządkowaniem linii kolejowej L-25. Wyliczono, że na modernizację linii Dębica - Mielec - Tarnobrzeg potrzeba 321 milionów złotych.

Zainteresowane rewitalizacją strony to PKP Polskie Linie Kolejowe, samorząd Podkarpacia, gmina Mielec, gmina Tarnobrzeg i władze Dębicy. Dyskusja na temat przyszłości linii opierała się na opracowanym jakiś czas temu studium wykonalności, które odpowiada na pytanie, dlaczego rewitalizacja linii jest ważna, jakie korzyści będą płynęły z jej modernizacji a także, co należy wykonać, by przejazd na odcinku pomiędzy Dębicą i Mielcem zwiększyć z dotychczasowych 20 kilometrów na godzinę do przynajmniej 90 kilometrów. - Opracowanie studium pochłonęło 440 tysięcy złotych i każda ze stron partycypowała w kosztach jej opracowania - przypomniał Jerzy Sudoł. - Obecnie prowadzimy zabiegi, by zdobyć pieniądze, głównie z Unii Europejskiej na jej modernizację. Kwota jest duża, bo wynosi 321 milionów złotych.

OD PERONÓW PO SYGNALIZACJE

Wymagający rewitalizacji odcinek liczy około 70 kilometrów. Zakres i liczba wskazanych w ramach modernizacji inwestycji jest ogromna. To między innymi budowa sygnalizacji i centrum sterowania ruchem pociągów. To także rozbudowa stacji PKP w Nowej Dębie, odremontowanie peronów i stojących tam wiat na stacji w Tarnobrzegu, Mielcu i Dębicy.

Jak wynika ze studium zmodernizowana zostanie część peronów, które dziś znajdują się na równi z torowiskami, a powinny być podwyższone.

LINIA ZNACZĄCA DLA REGIONU

Potrzeba remontu linii L-25 wynika z faktu funkcjonowania w jej pobliżu Tarnobrzeskiej i Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz trzy podstref. - Wiadomo, że z czasem część ciężkiego ruchu trzeba będzie kierować na tory - dodał Jerzy Sudoł. - Dlatego jest to jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, by linia ta została odremontowana.

Końcowym ustaleniem spotkania w Mielcu było przyjęcie stanowiska, w którym zainteresowane strony zwracają się do Rządu i parlamentarzystów z prośbą o wparcie tej inicjatywy i pomoc w znalezieniu pieniędzy. Podpisami pod postulatem podkarpaccy samorządowcy i politycy wspomnieli także o potrzebie połączenia w przyszłości linii kolejowej L-25 z linią szerokotorową, która biegnie przez powiat tarnobrzeski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie