Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piorunochron na dachu może nie wystarczyć

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny są bardzo niebezpieczne.
Wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny są bardzo niebezpieczne. Fot. Grzegorz Lipiec
W trakcie burzy trudno przewidzieć, że piorun uderzy akurat właśnie w ten, czy też inny dom. Jednak, kiedy już się to wydarzy, to skutki mogą być dramatyczne. Jak się okazuje nawet piorunochron może nas nie uchronić przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Tomasz Lenard, prezes Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Tarnobrzegu:

Tomasz Lenard, prezes Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Tarnobrzegu:

- Nie na wszystkich blokach należących do zasobów Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są piorunochrony. Jeśli jest tylko taka możliwość, to na przykład przy okazji ocieplania budynków montujemy nowe piorunochrony.

Prąd z wyładowania atmosferycznego przepływający przez budynek i jego instalacje osiąga tak wysokie wartości, że może uszkodzić wrażliwy sprzęt elektroniczny, a nawet spowodować pożar.

ZAGROŻENIE BURZOWE

Według szacunkowych danych w powierzchnię ziemi uderza co minutę kilka tysięcy piorunów o natężeniu paruset tysięcy amperów. Zagrożenie burzowe w Polsce dotyczy najczęściej południowej oraz zachodniej części naszego kraju. Zwłaszcza w okresie letnim oraz wczesnojesiennym jest ono bardzo duże.

O katastrofalnych skutkach burz mogliśmy się przekonać w maju oraz w czerwcu, kiedy to w naszym regionie padało niemal bez przerwy, a pioruny paliły instalacje elektryczne w stalowowolskim klubie
Arkadia.

MOŻNA SIĘ ZABEZPIECZYĆ

Niszczącym skutkom działania sił natury można jednak zapobiec montując piorunochron oraz instalując ochronę przeciwprzepięciową. Ubezpieczając dom warto też pamiętać zwarciach spowodowanych przez pioruny.

Jak sprawdziliśmy nie wszystkie bloki należące do spółdzielni mieszkaniowych w naszym regionie posiadają taką ochronę, bo jak się okazuje przy ich budowaniu, kiedyś sprawdzane było zagrożenie uderzeniem przez piorun. Podobnie wygląda sytuacja wśród właścicieli domków jednorodzinnych, którzy nie zawsze montują piorunochron. Jest to zgodne z prawem, jeśli nie wymagał tego plan budowy domu.
Jednak od kilku lat spółdzielnie mieszkaniowe wykonując ocieplenia bloków montują piorunochrony, tam gdzie ich wcześniej nie było. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów
mieszkających w blokach.

Piorun, który uderza w dom, albo nawet trafia w punkt oddalony o 1,5 km od budynku może mimo piorunochronu i tak wyrządzić spore szkody. Napięcie osiąga tak wysokie wartości, że może dojść do uszkodzenia sprzętu rtv oraz agd. Innym sposobem na zabezpieczenie się przed piorunem jest zamontowanie ochrony przeciwprzepięciowej.

CO ZROBIĆ PRZED BURZĄ?

Podczas burzy możemy stracić telewizor, dvd czy też komputer. Co zrobić, żeby ograniczyć tragiczne skutki uderzenia pioruna? Przede wszystkim należy dobrze dobrać urządzenie przepięciowe, które zabezpiecza domową instalację elektryczną przed groźnym wzrostem napięcia.

Mimo bogatego wyboru zabezpieczeń naszej domowej instalacji, wciąż za najskuteczniejszy sposób przed spaleniem domowego sprzętu w trakcie burzy, uważamy… odłączenie urządzeń elektronicznych z gniazdek zasilających je w prąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie