Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany przebudowy Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli do korekty z powodu ceny

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ambitne plany przebudowy Placu Piłsudskiego, wizualizacja
Ambitne plany przebudowy Placu Piłsudskiego, wizualizacja Urząd Miasta
Zbyt duża kwota w postępowaniu przetargowym na remont Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli zaskoczyła nie tylko władze miasta ale i radnych. Stąd pojawiły się pomysły, żeby zakres projektu ograniczyć i zmodernizować pierwotne plany, pozostawiając jedynie najpotrzebniejsze elementy.

Będą zmiany w projekcie?

Przypomnijmy, że 30 września zaledwie jedna oferta wpłynęła do Urzędu Miasta na zadanie związane z przebudową Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli. Prezydent Lucjusz Nadbereżny, ogłaszając radnym kwotę powiedział, że jest ona nie do przyjęcia. Chodzi o ponad 111 milionów złotych, podczas gdy zakładano co najwyżej 50-55 milionów złotych. Trzeba też wspomnieć, że miasto na ten cel w przetargu założyło 30 milionów złotych.

Radny miejski Łukasz Warchoł zaapelował do prezydenta, aby ten jeszcze raz się zastanowił nad zaproponowaną koncepcją przebudowy Placu Piłsudskiego: - Duża część mieszkańców nadal nie podziela pana opinii o dobrej koncepcji tego projektu pod względem ostatecznego wyglądu. Obawy o rosnące tam drzewa, wszechobecną ''betonozę'' , zamknięcie ulicy czy wybudowanie wieży widokowej, to niektóre zastrzeżenia jakie podnoszą mieszkańcy. Dodając do tego koszty tej koncepcji zwracam się do pana o wycofanie się z tak kosztownego projektu. Ponadto mieszkańcy apelują o ponowne spotkania odnośnie zagospodarowania obszaru Miejskiego Domu Kultury i wypracowania koncepcji, która będzie spełniała ich oczekiwania, jednocześnie nie rujnując budżetu miasta - uważa Łukasz Warchoł. Jednocześnie poprosił o ustalenie terminu ponownych konsultacji.

Urząd odpowiedział radnemu

W odpowiedzi radnemu Urząd Miasta informuje, że wartość szacunkowa inwestycji pracownia projektowa wyceniła na 38,1 miliona złotych, z założonym wzrostem inwestycji o 15%. Gmina liczyła nawet, że może to być nawet 50%. - Aktualnie trwają analizy w zakresie dalszych zamierzeń, co do wykonania tej inwestycji - wyjaśnia magistrat.

Nie ma też potrzeby przeprowadzania dalszych konsultacji społecznych. Takowe odbyły się trzy razy: 10 grudnia, 15 lutego i 15 marca. - Spotkania konsultacyjne zostały zorganizowane dla wszystkich mieszkańców Stalowej Woli i nie można kwestionować wniosków i decyzji, które zostały podjęte w wyniku ich przeprowadzenia. Zarówno Pan - jak i wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli, mieli możliwość zgłoszenia wniosków i uwag podczas tych spotkań. Gmina Stalowa Wola nie miała prawa zrealizować PFU wbrew ustaleniom, które zostały poczynione w ich trakcie. Projektant wraz ze swoim zespołem włożyli wiele pracy w proces przygotowania tej dokumentacji, w tym w spotkania konsultacyjne. W działaniach, które doprowadziły do opracowania PFU, brało udział kilkadziesiąt osób - dodaje magistrat w odpowiedzi dla radnego. Na końcu poinformowano, że trwa ponowna analiza założeń i zakresu prac projektowych. Wypracowane wnioski będą przedstawione publicznie.

Ścieżka rowerowa przez plac

Przypomnijmy, że kręgosłupem projektu przebudowy Placu Piłsudskiego jest ścieżka rowerowa, zapewniająca przejezdność i bezkolizyjną komunikację z ruchem pieszym. Nieopodal niej ma biec obwodowa ścieżka dla spacerowiczów, którzy nie chcą wchodzić na płytę główną placu. Z góry układ ma nawiązywać do symbolu miasta - zębatych kół. Plac zabaw na prośbę rodziców będzie częściowo ogrodzony, częściowo rozproszony. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych będą znajdować się w różnych częściach placu. Poza ruchem samochodowym "technicznym" nie będzie możliwości przejazdu przez ulicę 1 Sierpnia. Fontanna multimedialna będzie się znajdować we wschodniej części placu, tuż przy kawiarniach.

Mający powstać budynek będzie dedykowany pod lokale usługowe, laboratoria dla młodzieży, salę konferencyjną, palmiarnię, wieżę widokową i taras. Obiekt będzie miał 70 metrów długości, 15 szerokości, dwukondygnacyjny zakończony "piramidą" z niewielkim podpiwniczeniem, przestrzenią techniczną dla fontanny. Wieża będzie mieć wysokość 66,65 metrów, do zadaszenia 60 m, taras widokowy 52,20 m. Waga to 215 ton stali.

Sam budynek usługowy to 1288 metrów powierzchni użytkowej, będzie się tam mieścić 6 lokali o łącznej powierzchni 630 metrów kwadratowych, powierzchnia palmiarni - 140 mkw, powierzchnia tarasów - 843 mkw, powierzchnia kondygnacji powtarzalnej wieży - 53 mkw.

Na placu zaprojektowano wstępnie 79 ławek, tyle samo koszy na śmieci, 5 stolików szachowych, 84 lampy, 156 nowych nasadzeń drzew, odbędą się 3 wycinki, 1 drzewo będzie przesadzone.

Wykonanie placu Piłsudskiego na podstawie przedstawionej koncepcji wyceniono na 40 milionów złotych, w tym około 5 milionów złotych - fontanna multimedialna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie