Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po akcji Nefrotest w Tarnobrzegu: Wyniki 53 osób niezgodne z normami. Warto zbadać nerki

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Ponad 93 procent z blisko 800 mieszkańców Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego przebadanych w tym roku w kampanii Nefrotest ma zdrowe nerki - takie optymistyczne wyniki przekazali nam organizatorzy akcji w Tarnobrzegu.

- Tylko 53 osoby (6,7 procent) mają wyniki niezgodne z normami, co może świadczyć o rozwijającej się przewlekłej chorobie nerek. Dobrze prowadzeni pacjenci z chorobą wykrytą na tym etapie mogą utrzymać funkcję swoich nerek do końca życia - informują pracownicy Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.

Była to już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Nefrotest w Tarnobrzegu. Przesłaniem kampanii społecznej była informacja, że choroby nerek można łatwo wykryć przy pomocy prostych, tanich i nieinwazyjnych badań profilaktycznych.

- Badania krwi pod kątem chorób nerek to przede wszystkim oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi - mówi doktor nauk medycznych Grzegorz Szpernal, ordynator Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.

- Wynik poziomu kreatyniny służy do wyliczenia tak zwanego wskaźnika przesączania kłębuszkowego - eGFR, który w warunkach prawidłowych wynosi ponad 90. Najbardziej zagrożone przewlekłą chorobą nerek są osoby, u których eGFR jest niższy niż 60. Do tej pory na podstawie badań prowadzonych od 2010 roku w akcji Nefrotest można uznać, że blisko 10 procent polskiego społeczeństwa znajduje się w jednym ze stadiów Przewlekłej Choroby Nerek - dodaje doktor Szpernal.

Statystyki z badań mieszkańców Tarnobrzega i okolic są bardziej optymistyczne: tylko 6,7 procent badanych (53 osoby) ma wyniki niezgodne z normami. W pięciostopniowej skali Przewlekłej Choroby Nerek wszyscy ci chorzy mogą znajdować się w III stadium. Na szczęście nie było nikogo w IV i V stadium choroby. V to stan, kiedy nerki właściwie już nie pracują.

Badania w ramach kampanii Nefrotest przeprowadzone w Tarnobrzegu obejmowały osoby powyżej 45. roku życia, bowiem sprawność nerek fizjologicznie spada wraz z wiekiem a co za tym idzie nerki zwykle pracują gorzej u osób starszych.

Kto jeszcze się nie zbadał, niech idzie do lekarza

Warto przypomnieć, że choroby nerek mogą rozwijać się skrycie nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania.

-Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji Nefrotest, wciąż mają szansę na bezpłatne badania - mówi Grażyna Marszałek, pielęgniarka oddziałowa z tarnobrzeskiej stacji dializ.

W ramach akcji Nefrotest lekarze rodzinni praktykujący na terenie powiatu tarnobrzeskiego otrzymali ważne do końca roku komplety skierowań na bezpłatne badania przesiewowe nerek. Skorzystać z nich mogą osoby powyżej 45. roku życia. Skierowania te obejmują również badanie ogólne moczu.

Zmiany w moczu, które powinny nas zaniepokoić to białkomocz oraz obecność krwinek czerwonych, a także tak zwanych wałeczków ziarnistych. Osoby młodsze, które nie mogą wykonać badań w ramach akcji, mogą przeprowadzić te dwa proste badania na własny koszt. Nie są one drogie, kosztują kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium. Warto raz do roku zbadać poziom kreatyniny we krwi i wyliczyć eGFR.

POLECAMY:ZDROWIE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie