MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po co ryzykować z lokatami, gdy można mieć bezpieczniejsze obligacje? Banki będą musiały się bardziej postarać, mając taką konkurencję

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Popularność obligacji znów może wzrosnąć. Dużo jednak zależy od oferty jednego z banków
Popularność obligacji znów może wzrosnąć. Dużo jednak zależy od oferty jednego z banków jermos/PPG
Oprocentowanie obligacji jednorocznych i dwuletnich zmienia się co miesiąc. To zaplanowane przez ministra finansów na maj, w przypadku tzw. dwulatek wydają się być wyjątkowo atrakcyjne. Czy szykuje się nowy hit sprzedażowy?

Spis treści

Ministerstwo Finansów opublikowało warunki sprzedaży obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Najważniejszą informacja to pozostawienie przez resort preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego. To czyni produkt MF wciąż konkurencyjnym względem lokat. Na co jeszcze można liczyć?

Trzylatki i czterolatki to wciąż papiery wartościowe z ogromnym potencjałem sprzedażowym

W maju oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. czteroletnie oraz 6,80 proc. dziesięcioletnie. Sześcioletnie oraz 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.

Czy dwuletnie papiery wartościowe będą mieć swój czas?

Jak dotychczas wśród najpopularniejszych obligacji były papiery czteroletnie oraz trzyletnie. Również w maju oferty tych instrumentów wydaje się atrakcyjna. Z uwagi jednak na napiętą sytuację międzynarodową, można się spodziewać tradycyjnie w takich sytuacjach wzrostu popularności instrumentów, zarówno tych o długim terminie zapadalności jak i krótszym, choć wciąż pozwalającym na zyski. W przypadku rosnącej popularności obligacji rodzinnych już wyraźnie widać tę tendencję. Być może w maju przyjdzie także czas na obligacje dwuletnie, które kuszą oprocentowaniem na poziomie 6,30 proc. A kto wie, co przyniesie kolejny miesiąc...

Oferta obligacji a najlepsze lokaty bankowe

W przypadku popularności obligacji rocznych czy wspomnianych dwuletnich duże będzie zależało od oferty banków. Obecnie czołowa lokata francuskiego banku Credit Agricole pozwala na 8 proc. zysk w skali roku, ale nie ma pewności, czy bank ją znów przedłuży. Następne w kolejce depozyty pozwalające w kwietniu na 7 proc. zyski mogą nie wytrzymać konkurencji ze strony obligacji. Na ostateczne opinie trzeba będzie poczekać co najmniej kilka dni.

Jak i gdzie można kupić obligacje rodzinne Skarbu Państwa?

Osoby pragnące nabyć papiery wartościowe Skarbu Państwa mogą to zrobić w sposób tradycyjny w jednym z Punktów Usług Maklerskich bądź w Punkcie Obsługi Klienta Biura Maklerskiego należących do banków nazywanych „agentami emisji”; czyli tymi, które podpisały z Ministrem Finansów stosowne umowy.

Obecnie „agentami emisji” są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. i tylko za ich pośrednictwem spośród wszystkich banków można nabyć oszczędnościowe obligacje skarbowe.

Obligacje można też nabyć przez internet lub przez telefon?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po co ryzykować z lokatami, gdy można mieć bezpieczniejsze obligacje? Banki będą musiały się bardziej postarać, mając taką konkurencję - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie