Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać, że płuca chorują? Zwróć uwagę na kaszel, chrypkę i duszność. Te objawy mogą oznaczać astmę, POChP, gruźlicę lub raka płuc

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Schorzenia płuc często przebiegają niepostrzeżenie, a pierwsze objawy ze strony chorego narządu mogą przypominać przeziębienie lub infekcję wirusową. Podpowiadamy, po czym poznać, że płuca zaczynają chorować. Na jakie objawy wskazuje kaszel lub chrypka?
Schorzenia płuc często przebiegają niepostrzeżenie, a pierwsze objawy ze strony chorego narządu mogą przypominać przeziębienie lub infekcję wirusową. Podpowiadamy, po czym poznać, że płuca zaczynają chorować. Na jakie objawy wskazuje kaszel lub chrypka? Anna Shvets/Pexels.com
Płuca to ważny narząd, który odpowiada za prawidłową wymianę gazową między wszystkimi komórkami organizmu. Ich schorzenia długo nie wywołują objawów, a symptomy takie jak kaszel, chrypka czy szybki oddech mogą nie wzbudzać podejrzeń. Niestety, wyraźne oznaki schorzeń płuc często pojawiają się dopiero podczas choroby przewlekłej. Podpowiadamy, po czym poznać, że płuca chorują.

Spis treści

Po czym poznać, że płuca chorują?

Początkowo schorzenia płuc przebiegają bezobjawowo, a pierwsze wyraźne symptomy pojawiają się w momencie zaawansowanego stadium choroby. W galerii podpowiadamy, po czym poznać, że płuca chorują.

Objawy, które mogą oznaczać choroby płuc. Co powinno zaniepokoić?

Jak dbać o zdrowie płuc?

Płuca to jedne z najważniejszych narządów w organizmie, bo bez nich nie da się żyć. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie ich zdrowia poprzez odpowiednią profilaktykę. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pozwolą jak najlepiej zadbać o płuca:

  1. Zrezygnuj z palenia tytoniu – już po 20 minutach od rezygnacji z wyrobów tytoniowych stężenie tlenku azotu wraca do normy, a po miesiącu zmniejsza się uciążliwa chrypka i kaszel. Dodatkowo po 3 miesiącach od rzucenia palenia zwiększa się pojemność płuc, a po 15 latach ryzyko rozwoju raka płuc jest takie samo jak u osoby nigdy niepalącej.
  2. Uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną. Regularny ruch, nawet na niskim lub umiarkowanym poziomie znacząco wpływa na pracę układu krążenia i płuc. Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się pojemność płuc i wydolność organizmu, a komórki i tkanki są lepiej dotlenione.
  3. Unikaj narażenia na smog. Śledź mapę smogową Polski i unikaj wychodzenia na zewnątrz w dni z dużym nasileniem pyłów PM10 i PM2,5, które zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), a także raka płuc.
  4. Wychodząc na zewnątrz podczas smogu, wybieraj specjalne maski antysmogowe z filtrem.
  5. Stosuj oczyszczacze powietrza, które pozwolą oczyścić powietrze w domu ze szkodliwych spalin, pyłów i rakotwórczych cząsteczek.
  6. Unikaj sztucznych odświeżaczy powietrza w formie aerozolu, ponieważ zawarte w nich substancje mogą gromadzić się w organizmie i uszkadzać płuca.
  7. Regularnie czyść i odgrzybiaj klimatyzację. Nagromadzenie bakterii i grzybów w urządzeniach może nasilać alergię i prowadzić do rozwoju chorób płuc.
  8. Uprawiaj w domu rośliny, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze: to m.in. paproć, dracena wonna, aloes zwyczajny, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewieria gwinejska oraz rododendron indyjski.
  9. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne. Wskazane jest, aby każda osoba dorosła po 40. roku życia raz na dwa lata wykonywała kontrolne badanie RTG płuc, natomiast palaczom zaleca się takie badanie raz w roku. Dodatkowo po silnym zapaleniu płuc lub oskrzeli, a także po COVID-19 warto wykonać rentgen płuc, aby sprawdzić, czy choroba nie wyrządziła szkód. Szybkie wykrycie zmian w miąższu płuc może przyspieszyć diagnostykę groźnego raka płuc, który rocznie w Polsce powoduje blisko 20. tys. zgonów.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po czym poznać, że płuca chorują? Zwróć uwagę na kaszel, chrypkę i duszność. Te objawy mogą oznaczać astmę, POChP, gruźlicę lub raka płuc - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie