MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po fali zachorowań na grypę liczba zachorowań spada

Zdzisław Surowaniec
W szpitalu w Stalowej Woli jest od trzech tygodni obowiązuje zakaz odwiedzin z powodu wzmożonego zachorowania na grypę.
W szpitalu w Stalowej Woli jest od trzech tygodni obowiązuje zakaz odwiedzin z powodu wzmożonego zachorowania na grypę. Zdzisław Surowaniec
Osiem przypadków zarażenia wirusem świńskiej grypy A/H1N1v zanotowano w styczniu w powiecie stalowowolskim. Na Podkarpaciu osób, u których rozwinął się ten wirus zanotowano sto sześćdziesiąt dwa.

200 wirusów

Objawy grypy nie są specyficzne, podobne objawy mogą również wystąpić w przypadku zachorowań wywołanych przez inne wirusy oddechowe, a jak podaje literatura takich wirusów jest ponad 200.

- To oficjalne dane, bo w rzeczywistości takich przypadków mogło być więcej - powiedziała Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

PÓŁ MILIONA

Jednak już spada liczba zachorowań na grypę w Polsce, na Podkarpaciu i w powiecie stalowowolskim, gdzie od trzech tygodni istnieje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu w Stalowej Woli. W Polsce od Nowego Roku zachorowało na grypę ponad pół miliona osób. Przed rokiem w tym czasie grypa i infekcje grypopodobne położyły do łóżek 80 tysięcy ludzi. przypadków grypy. Oznacza to prawie siedmiokrotny wzrost, jedna to nie jest epidemia.

W tym sezonie grypowym z powodu grypy i powikłań zmarły w Polsce 52 osoby. W powiecie stalowowolskim w okresie od 16 do 22 stycznia zgłoszono 1 tysiąc 60 przypadków zachorowań na grypę (w poprzednim tygodniu 1 tysiąc 449). Jeśli chodzi o "świńską grypę", która jest tak samo niebezpieczna jak zwykła grypa, jeden przypadek dotyczył pacjenta hospitalizowanego w szpitalu w Stalowej Woli. Pozostałe badania dotyczyły osób leczonych ambulatoryjnie, badanych w ramach nadzoru nad grypą SENTINEL (SENTINEL to międzynarodowy systemem nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą).

BADANYCH NIEWIELU

- Laboratoryjnie badany jest tylko niewielki odsetek osób chorujących na grypę. Dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej grypy są opracowywane na podstawie zgłoszeń, w których wykazuje się grypę rozpoznaną klinicznie lub laboratoryjnie oraz wszystkie rozpoznane klinicznie zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych - stwierdziła Dorota Gibała.

Eksperci podkreślają, że jedynym skutecznym sposobem zapobiegania rozwojowi wirusów są szczepienia. Polacy są jednak na ostatnim miejscu w Europie pod względem takiej profilaktyki. W ubiegłym roku zaszczepiło się przeciwko grypie 4,5 procent społeczeństwa, w tym roku - około 3,8 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie