RTM
Żeglarze z Podkarpacia powrócili na polskie akweny
Żeglarze z Podkarpacia powrócili na polskie akweny arch. JK Kotwica
W ostatnich tygodniach odbyły dwie najważniejsze imprezy żeglarskie w Polsce w 2020 roku – Lotos Nord Cup Gdańsk 2020 oraz Puchar Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser w Pucku. Natomiast na Jeziorze Tarnobrzeskim mimo ograniczeń wynikających z przebudowy infrastruktury wokół jeziora, odbyły się jako impreza zamknięta, IX Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego. We wszystkich tych imprezach na podium stawali zawodnicy z Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg reprezentujący Podkarpacie.

Ograniczenia związane z pandemią również bardzo mocno dotknęły żeglarstwo. Nie odbyło się wiele znaczących imprez żeglarskich w Polsce i na świecie, zawieszone zostały treningi i zgrupowania. Tym bardziej otwarcie w połowie maja akwenów dla sportów wodnych przywitane zostało z entuzjazmem.

Pierwszą ważną imprezą w tym sezonie był trwający od 24.06 do 12.07 Lotos Nord Cup w Gdańsku Górkach Zachodnich. Dla większości uczestników były to pierwsze zawody po spowodowanej pandemią przerwie w aktywności sportowej. Warunki na akwenie regat były bardzo wymagające i stanowiły prawdziwe wyzwanie dla zawodników na co dzień trenujących na wodach śródlądowych. Ze starcia z wiatrem i wodą w warunkach morskich z tarczą wyszły zawodniczki z Podkarpacia.

W klasie Laser 4,7 i Laser Radial nasze województwo reprezentowały zawodniczki Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg: Hanna Michałeczko, Aleksandra Mac, Aleksandra Bobula i Lilly May Niezabitowska, trenujące pod kierunkiem trenera Aleksandra Ariana.

W klasie Laser 4,7 startowało 72 zawodników, a na 11 miejscu wśród nich w klasyfikacji open kobiet uplasowała się Aleksandra Mac, na 23 miejscu wśród kobiet do lat 16, zdobywając pierwsze doświadczenia znalazła się debiutująca w tej klasie Hanna Michałeczko.

W klasie Laser Radial również startowało ponad 70 zawodników. Na 4 miejscu wśród kobiet do lat 17 i na 6 miejscu kobiet do lat 19 znalazła się Aleksandra Bobula. W tej samej klasie wysoką, ubiegłoroczną formę potwierdziła Lilly May Niezabitowska zajmując 2 miejsce w klasyfikacji kobiet do lat 17 i 3 miejsce do lat 19.

Zwycięzcą okazał się również Aleksander Arian, nie tylko utytułowany zawodnik, ale też trener. I właśnie jako trener wygrał rywalizację w Sol Marina Race, wyścigu zorganizowanym na Wisełce dla trenerów klasy Laser.

Dobra passa nie opuściła naszych zawodniczek podczas kolejnej imprezy w, odbywającym się w dniach 16-18.07, Pucharze Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser w Pucku.

Lilly May Niezabitowska w klasie Laser Radial wchodziła na podium czterokrotnie, zdobywając 1 miejsce w klasyfikacji kobiet do lat 17 i 19, i 3 miejsce open i w klasyfikacji do lat 19.

Aleksandra Bobula w tej samej klasie zajęła 7 miejsce w klasyfikacji kobiet do lat 17 i 14 miejsce w klasyfikacji kobiet do lat 19. Ogółem w klasie Laser Radial startowało 110 zawodników.

W klasie Laser 4,7 wystartowało 120 zawodników. Wśród nich żeglując w grupie złotej 8 miejsce wśród kobiet zajęła Aleksandra Mac, a w klasyfikacji open była 24. Hanna Michałeczko żeglując w grupie srebrnej zajęła 27 miejsce w klasyfikacji kobiet do lat 16.

A już od 25 do 27.07 zawodniczki Kotwicy reprezentować będą Podkarpacie w Pucharze Polski Centralnej 2020 na Zalewie Zegrzyńskim.

Natomiast nasi najmłodsi zawodnicy w grupie Optimist A i B pod kierunkiem trenera Janusza Bobuli rozpoczęli sezon regatowy w Pucku walcząc o Puchar KS Zatoka Puck, następnie rywalizowali w Lotos Nord Cup Gdańsk oraz o Puchar YKP Gdynia. W dniach 18-19 lipca na własnym akwenie walczyli o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego.

W IX Otwartych Mistrzostwach Podkarpacia o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego uczestniczyło 87 zawodników z 11 klubów z całego kraju.

W klasie Optimist gr. A, 2 miejsce zajęła Blanka Bobula, a 3 miejsce Wiktoria Kosior z JK Kotwica Tarnobrzeg, Zwycięzcą został Michał Kuczmarski z MKS „Dwójka” Warszawa. Tuż za podium, na 4 miejscu, przegrywając 1 punktem, znalazł się Michał Mac z JK Kotwica Tarnobrzeg/

W klasie Optimist gr. B w kategorii dziewcząt blisko podium, na 5 miejscu znalazła się Marianna Bednarz, 6 miejsce zajęła Maja Szostak. Na dalszych miejscach uplasowały się dziewczynki, dla których były to pierwsze regaty w życiu: Milena Skrzypek (m. 27), Maja Szklarz (m.28), Marta Cebula (m. 30) oraz Maria Śnieżek (31)
W kategorii chłopców miejsce 9 zajął Jan Bobula, miejsce 17 Antoni Wołosz, a 20 Jakub Nawrot. Na dalszych miejscach znaleźli się chłopcy startujący po raz pierwszy: Jakub Dul (m. 27), Mikołaj Tutak (m.36), Daniel Myszka (m. 38), Filip Kwiecień (m. 40) i Nikodem Kraska (m. 43). Wszyscy z JKK Kotwica. Doskonale spisali się też zawodnicy z JK Nisko. Mikołaj Waszkiewicz był 8., Tomasz Tęcza 15., Marcel Waszkiewicz 19., a Jan Dąbrowski 24.

Regaty odbyły się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Sponsorem generalnym Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg jest w tym sezonie Grupa Kapitałowa Zakłady Chemiczne "Siarkopol", dzięki której zaangażowaniu udało się uruchomić program skierowany do młodych adeptów żeglarstwa pod nazwą Sailing Project.
Mamy nadzieję, że ta współpraca zaowocuje coraz lepszymi wynikami i już wkrótce będziemy mogli być dumni z kolejnych osiągnięć żeglarzy z Podkarpacia.