MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie coraz bardziej sportowe

Grzegorz Lipiec
Na Podkarpaciu do 2010 roku działało 11 sztucznych lodowisk. Dzięki programowi „Biały Orlik” liczba takich obiektów będzie wzrastała. Na zdjęciu „Biały Orlik” w Tarnobrzegu.
Na Podkarpaciu do 2010 roku działało 11 sztucznych lodowisk. Dzięki programowi „Biały Orlik” liczba takich obiektów będzie wzrastała. Na zdjęciu „Biały Orlik” w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
Na Podkarpaciu mamy gdzie uprawiać sport, poprawia się infrastruktura sportowa - wynika z danych GUS

Najwięcej stadionów i boisk do gier w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców ma województwo opolskie. Podkarpackie szczyci się halami sportowymi i salami gimnastycznymi, a województwo śląskie pływalniami krytymi.

Raport "Kultura Fizyczna w Polsce w latach 2008-2010", który został przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny jest bardzo korzystny dla Podkarpacia.

STADIONY

Jak wynika ze statystyk na koniec 2010 roku w Polsce istniało 2238 stadionów, spośród których 64 proc. to stadiony piłkarskie, 32 proc. stadiony wielofunkcyjne, 3 proc. lekkoatletyczne i 1 proc. żużlowe. W których regionach było najwięcej miejsc do uprawiania sportu.

Okazuje się, że najwięcej stadionów bo, aż 307 było na Podkarpaciu, z czego, aż 232 obiekty miały trybuny, które mogą pomieścić do trzech tysięcy widzów. 249 takich obiektów jest w Małopolsce i 209 w województwie wielkopolskim. Na końcu tego rankingu są województwa: podlaskie - 48, lubuskie - 60 oraz świętokrzyskie - 75.

Podkarpacie było także liderem jeśli chodzi o sportowe boiska wielofunkcyjne - 70. Taka sama jest liczba boisk w Wielkopolsce. I ponownie najgorzej pod tym względem wypadają województwa: lubuskie, podlaskie - 21 oraz świętokrzyskie - 23. W naszym województwie były w 2010 roku, aż 234 stadiony piłkarskie. Także i tutaj jesteśmy najlepsi, wyprzedzając Małopolskę - 185 i Wielkopolskę - 129. Najmniej boisk do grę w piłkę nożną jest na Podlasiu - 24 i w województwie świętokrzyskim - 32.

HALE, PŁYWALNIE I LODOWISKA

Podkarpacie znacznie gorzej wypada w klasyfikacji wojewódzkiej uwzględniającej liczbę hal sportowych. W 2010 roku było ich u nas 22 (o wymiarach 44x22 metry i powyżej), w tym 17 z miejscami dla widzów. Daleko nam do Mazowsza, które miało 66 takich obiektów, w tym 60 z miejscami dla widzów. Za to Podkarpacie zdecydowanie wyprzedza najsłabsze województwa pod względem infrastruktury sportowej, czyli województwa: podlaskie, świętokrzyskie i lubuskie.

Pod względem ilości pływalni krytych Podkarpacie plasuje się w środku stawki. Liczba 33 obiektów nie jest imponująca, zwłaszcza w porównaniu z liderami: województwo mazowieckie - 82, śląskie - 56. Najmniej pływalni było w województwach: lubuskim - 9, warmińsko-mazurskim - 11 oraz podlaskim i opolskim - po 13.

Sporty letnie jest gdzie uprawiać w naszym regionie. A co ze sportowym szaleństwem zimą? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na Podkarpaciu było w 2010 roku 11 sztucznych lodowisk, w tym 2 zadaszone. Teraz takich obiektów jest znacznie więcej, bo przybywa u nas tak zwanych "Białych Orlików" - ostatni został otworzony w styczniu w Tarnobrzegu. Na Podkarpaciu było również ponad 20 kilometrów tras narciarstwa zjazdowego i 7,5 kilometra tras dla miłośników biegów narciarskich. Rajem dla sportów zimowych według raportu GUS-u są województwa śląskie i małopolskie. Na Śląsku było na przykład 30 sztucznych lodowisk, aż 61 kilometrów tras zjazdowych. 84 kilometry tras dla miłośników biegów narciarskich było w badanym okresie w województwie małopolskim.

MOC INWESTYCJI

Wysokie miejsca Podkarpacia w rankingu do 2010 roku nie dziwią. Niemal każda gmina w naszym województwie ma boisko ze sztuczną nawierzchnią, które powstało w ramach programu rządowego "Orlik 2012". Samorządowcy inwestują w sport. Na przykład w Tarnobrzegu jest siedem sportowych boisk ze sztuczną nawierzchnią, w styczniu otwarto "Białego Orlika", czyli sztuczne lodowisko.
- "Białych Orlików" w Tarnobrzegu na razie nie planujemy. Natomiast w miejscu odkrytej pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji powstanie jeszcze większe sztuczne lodowisko. Obiekt ma być zadaszony, będzie wypożyczalnia łyżew i stoiska gastronomiczne - mówi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. - Takiego nasycenia nowoczesnymi obiektami sportowymi, mogą nam pozazdrościć nawet w większych miastach.

W 2011 roku otwarto zadaszoną trybunę południową stadionu miejskiego w Tarnobrzegu. W Stalowej Woli sportowych boisk wielofunkcyjnych jest mniej, a obecnie trwa debata nad przebudową stadionu przy ulicy Hutniczej.

W sport inwestuje się w mniejszych gminach północnego Podkarpacia: Nowej Dębie, Gorzycach, Grębowie, czy też Baranowie Sandomierskim. Warto wspomnieć tutaj o odważnej inwestycji, która jest planowana w Siedleszczanach, w gminie Baranów Sandomierski. Na wzniesieniu przygotowane zostaną dwie trasy narciarskie. Pierwsza o długości 350 metrów, gdzie będzie wyciąg talerzykowy. Druga trasa będzie krótsza i przeznaczona dla najmłodszych. Będzie to 100 metrowy wyciąg z liną do trzymania.

Obiektów jest zatem sporo, teraz pora na drugi krok, czyli lepszą pracę z młodzieżą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie