Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie - tu się rozwija przedsiębiorczość

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Tarnobrzeg został według najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, jednym z najatrakcyjniejszych dla przemysłu miast w Polsce Wschodniej. Na pierwszym planie osiedle Przywiśle, a w tle Jezioro Machowskie - turystyczny impuls rozwojowy byłej stolicy polskiej siarki.
Tarnobrzeg został według najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, jednym z najatrakcyjniejszych dla przemysłu miast w Polsce Wschodniej. Na pierwszym planie osiedle Przywiśle, a w tle Jezioro Machowskie - turystyczny impuls rozwojowy byłej stolicy polskiej siarki. Grzegorz Lipiec
Krosno jest miastem najbardziej przyjaznym biznesowi, Mielec ma zdaniem Newsweeka "dobrego gospodarza", a specjaliści wysoko cenią Podkarpacie, jako miejsce rozwoju przedsiębiorczości.

Po opublikowaniu dwóch rankingów dotyczących jakości życia oraz możliwości dla biznesu, a także najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście pozycja podkarpackich miast jest taka silna.

MIELEC - WYSOKA JAKOŚĆ ŻYCIA

Pozyskiwanie inwestorów i środków unijnych, poziom zadłużenia i inwestycja we wszystkie sfery życie społecznego kultura, sport i rekreacja były brane pod uwagę przy wybieraniu tych najlepszych i najaktywniejszych.

W sumie w rankingu brało udział 107 miast. Kapituła składająca się z dziennikarzy Newsweeka, prof. Krystyna Skarżyńska, psycholog PZN, SWPS oraz Maciej Trzciński, były rzecznik MSWiA, ustaliła listę 25 miast, w których żyje się najlepiej. Jak się okazało Mielec zajął w tej klasyfikacji wysokie trzecie miejsce. Lepsze były tylko wielkie miasta: Wrocław i Poznań. Podkarpackie miasto w pokonanym polu pozostawiło Białystok, Gdynię, czy też Zabrze.

- Miejsce w pierwszej trójce jest dla mnie szokiem, ale cieszę się z tego faktu - mówi Janusz Chodorowski, włodarz Mielca.

SYNONIM ROZWOJU

Ponad 16 lat rządów Janusza Chodorowskiego i Mielec z miasta uzależnionego od upadającego przemysłu lotniczego stał się ośrodkiem przyciągającym inwestorów z różnych branż.

Stało się to możliwe dzięki najstarszej w Polsce strefie ekonomicznej. Teraz na ponad 600 hektarach swoje zakłady ma 140 firm. Podziw wielu zadłużonych "po uszy" miast budzi dyscyplina finansowa mieleckiego budżetu. Przez wiele lat budżet tego miasta był na plusie, dopiero w 2011 roku jego deficyt wyniesie 6,7 mln zł.

POTENCJALNI LIDERZY

Tydzień wcześniej, także w Newsweeku opublikowany został ranking miast przyjaznych biznesowi. I ponownie Podkarpacie było w nim górą. Najlepsze warunki dla rozwoju średnich przedsiębiorstw są w Krośnie.

To właśnie w tym mieście jest najniższe bezrobocie w całym województwie (8,1 proc. - dane WUP w Rzeszowie z marca tego roku), a wysoką pozycję Krosno zawdzięcza udogodnieniom podatkowym dla przedsiębiorców oraz aktywności biznesowej mieszkańców miasta.

WYRÓŻNIONA PIĄTKA

Rzeszów, Tarnobrzeg, Lublin, Radom i Kielce - to, według najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, najatrakcyjniejsze dla przemysłu miasta w Polsce Wschodniej.
O ile obecność dużych miast w takim zestawieniu nie budzi wątpliwości, tak miłym zaskoczeniem jest wyróżnienie byłej stolicy polskiej siarki.

Rzeszów za czasów prezydentury Tadeusza Frenca stał się synonimem prężnie rozwijającego się ośrodka miejskiego. Pojawił się wielki biznes, miasto zaczęło zachęcać młodych do studiowania i wiązania swojej przyszłości z grodem nad Wisłokiem.

Tarnobrzeg ma potencjał, który jak na razie nie był do końca wykorzystywany. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, owszem rozwija się, ale w podstrefie Stalowa Wola, czy też w Nowej Dębie. Na szczęście coraz głośniej mówi się o nowych inwestorach, którzy tym razem ulokowaliby swój biznes w Tarnobrzegu oraz w pobliskim Jeziórku. Tarnobrzeg ma Jezioro Machowskie, które według rządzącej koalicji, jak i opozycji ma być impulsem rozwojowym dla miasta. Wreszcie rozpoczęła się naprawa fatalnej infrastruktury drogowej, która nigdy nie była atutem naszego miasta. Wkrótce w Tarnobrzegu powstanie także park przemysłowo-technologiczny.

Jak rankingi mają się do rzeczywistości? Ocenę zostawiamy już Państwu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie