Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" zostało już otwarte. Będzie wizytówką regionu [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
- To wielki zaszczyt i szczególna radość, że możemy otworzyć Podkarpackie Centrum Nauki - mówił w czwartek marszałek Władysław Ortyl.

ZDJĘCIA Z OTWARCIA:

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce - wielki...

PCN Łukasiewicz. Unikalna architektura, unikalne funkcje

- Cieszę się bardzo, że mogę otworzyć Podkarpackie Centrum Nauki z naszymi stypendystami, bo te stypendia mają też stymulować i pomagać tym, którzy są najzdolniejsi i mają swoistą pasję w zdobywaniu wiedzy. Ta szarfa, która rozwiążemy, wygląda trochę jak wstążka na prezencie świątecznym czy mikołajowym - mówił marszałek Ortyl przed symbolicznym rozwiązaniem wstęgi. - Dziś ogłaszam, że Podkarpackie Centrum Nauki oddajemy dzieciom, młodzieży i mieszkańcom Podkarpacia na gwiazdkę.

Najoryginalniejsze eksponaty?

- Na przykład olbrzymia, prawie 5-metrowa kula ziemska, która zawisła w atrium, gdzie będą pokazywane różne wizualizacje - zdradza nam Tomasz Michalski, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury ds. PCN.

Przed wejściem do budynku ustawiony został samolot AN2. Będzie można wejść do środka tej maszyny i zobaczyć jej konstrukcję. Kolejny eksponat to prawdziwy samochód, który można tankować różnego rodzaju paliwami. Z pewnością atrakcją okaże się taras widokowy oraz „winda”, którą przemieścimy się przez wszystkie warstwy ziemi i atmosfery.

- Będziemy mieli łaziki marsjańskie, którymi można sterować na polu symulującym Marsa. Ponadto mapę poglądową, jak to będzie, kiedy oceany zwiększą swoją wysokość i lodowce zaczną się topić.

  • Michalski zapowiada i wylicza kolejne atrakcje: kiwon Ignacego Łukasiewicza, zawieszony w przestrzeni astronauta czy symulator lotu, w którym nie tylko widzi się obraz na ekranie, ale też czuje przeciążenia.
  • Ciekawie zapowiada się eksponat „Co jest w walizce”, będący prawdziwym skanerem wykorzystywanym rutynowo na lotniskach do kontroli bagażu.

Andrzej Duda: Trudno o lepszego patrona dla otwieranego PCN

Podczas gali prof. Dariusz Dudek, doradca Prezydenta RP, odczytał list od Andrzej Dudy:

- Ten piękny obiekt usytuowany w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo - Kongresowego i lotniska w Jasionce staje się kolejną, wspaniałą wizytówką regionu (...). Uroczyste otwarcie tej instytucji, noszącej imię genialnego polskiego wynalazcy, to jeden z najważniejszych akcentów trwającego właśnie roku Ignacego Łukasiewicza. Syn podkarpackiej ziemi zapisał się w polskiej i ogólnoludzkiej historii (…) Trudno o lepszego patrona dla otwieranego PCN. Jestem przekonany, że będzie ono promieniować na cały region, popularyzując zainteresowanie naukami przyrodniczymi, ścisłymi i technicznymi, promując twórcze myślenie i odwołując się przy tym w dużym stopniu do rodzimych zasobów wiedzy, umiejętności oraz lokalnego dziedzictwa.

"Będziemy tu kształcić młodzież, uczniów, studentów"

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślała, że to dzięki determinacji marszałka województwa, ale również pracowników Urzędu Marszałkowskiego, jednostek podległych, jak WDK, możemy być w tym pięknym miejscu. - Będziemy tu kształcić młodzież, uczniów, studentów, ale to miejsce jest otwarte również na seniorów, którzy mogą tutaj przyjść, ucząc się przez całe życie.

Skarbnica wiedzy, doświadczeń i naukowej zabawy

Wojewoda Ewa Leniart odczytała list Elżbiety Witek, marszałek Sejmu:

- Oto swoje drzwi otwiera prawdziwa skarbnica wiedzy, doświadczeń i naukowej zabawy. Duży to dla mnie zaszczyt móc sprawować honorowy patronat nad dzisiejszą inauguracją. Patron Centrum w postępie upatrywał rozwój gospodarczy, zaś ten miał prowadzić do pomyślności i zapewnienia godnego życia każdego człowieka. Sam zafascynowany chemią, biologia, zoologią i innymi naukami ścisłymi dokładał wszelkich starań, by walczyć z intelektualnym zacofaniem, by młodzi Polacy zdobywali, choć podstawowe wykształcenie. Wynalazca wyprzedzał swoją epokę nie tylko na polu nauki. Głęboko wierzył, że nadejdzie upragniona niepodległość ojczyzny. Jestem przekonana, że dziś byłby dumny z pięknego centrum, które uczy i bawi, odkrywając przed zwiedzającymi tajniki wiedzy. Edukacyjna praktyka pokazuje, że człowiek najlepiej przyswaja informację poprzez szukanie odpowiedzi, doświadczenie i obserwowanie zjawisk. Zarówno Polska z czasów Łukasiewicza jak i współczesna potrzebuje światłych, prężnych i młodych umysłów, niebojących się marzyć i przekraczać poznawczych granic.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, statuetki i inne wyróżnienia dla osób szczególnie zaangażowanych w propagowanie dorobku Ignacego Łukasiewicza w 2022 r. Na zakończenie gali otwarcia goście wydarzenia mogli wysłuchać wyjątkowego koncertu, który był formą podróży w świat wykreowany przez Stanisława Lema w powieści „Solaris”. Podczas koncertu można było usłyszeć „dźwięki kosmosu” czyli nagrane przez NASA odgłosy, jakie generują poszczególne planety naszego układu słonecznego. Koncert został przygotowany i wykonany przez muzyków związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce - wielki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" zostało już otwarte. Będzie wizytówką regionu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie