Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie. Mimo mrozów lód jest wciąż groźny. Lepiej nie wchodzić

Marek Weckwerth
Strażacy apelują o rozwagę podczas korzystania z uroków zimy. Lód bywa bardzo zdradliwy, nawet podczas silnych mrozów
Strażacy apelują o rozwagę podczas korzystania z uroków zimy. Lód bywa bardzo zdradliwy, nawet podczas silnych mrozów Tadeusz Klocek
Od 1 listopada w całym kraju z powodu wychłodzenia zmarło już 39 osób, a z powodu zaczadzenia 46. Służby apelują o zgłaszanie każdego przypadku osoby leżącej na ulicy, ale też podkreślają, aby instalować czujniki czadu w domach.

Jest bardzo zimno. W naszym regionie słupek rtęci przez trzy najbliższe dni będzie się wahał między 8 a 10 kreskami poniżej zera, a nocami spadnie do minus 16. Odczuwalna temperatura jest jeszcze niższa, zwłaszcza gdy wieje wiatr.

Tak mroźną pogodę przyniósł potężny wyż rozbudowany nad północną i północno-zachodnią Europą. Cyrkulacja powietrza zasysa mroźną masę zza koła podbiegunowego i położonej na Oceanie Arktycznym wyspy Nowej Ziemi w Rosji.

Uważaj na lodzie!

Teraz, gdy mróz jest wyjątkowo silny, ponownie zamarzły jeziora i stawy, zaczynają też zamarzać mniejsze, wolniej płynące rzeki.

- Wchodzenie na lód nigdy nie jest bezpieczne - przestrzega Maciej Banachowski, ratownik WOPR. - Szczególną uwagę trzeba zachować w pobliżu budowli hydrotechnicznych, bo tam lód jest zwykle cieńszy, niestabilny, bardziej kruchy.

Ratownik radzi, aby wybierając się na lód, zabrać kamizelkę ratunkową. Dobrym rozwiązaniem jest plecak z pasem biodrowym z zapakowaną w wodoszczelnym worku odzieżą na ewentualność przebrania się po wpadnięciu do wody.

Każda osoba wchodząca na taflę, zwłaszcza samotnie, powinna wyposażyć się w kolce lodowe oraz koniecznie powiadomić bliskich, aby w razie wypadku było wiadomo, gdzie jesteśmy.

Szanuj swoje zdrowie

Przed siarczystym mrozem przestrzega resort spraw wewnętrznych i administracji i apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne oraz starsze, którym grozi wychłodzenie. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe, m.in. 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

W taką pogodę na baczności powinni się mieć wszyscy, zwłaszcza osoby starsze i chore. Lekarze przypominają, że organizm wystawiony na niższą temperaturę potrzebuje więcej kalorii niż zwykle. Przemarznięcie osłabia organizm i ułatwia atak wirusom oraz bakteriom. W taką aurę człowiek potrzebuję dłuższego wypoczynku, regeneracji. Lekarze doradzają ubieranie się na tzw. cebulkę, czyli założenie kilku warstw odzieży.

Czad też zabija

- Wyjątkowo groźny w te dni jest tlenek węgla, bo ludzie częściej i mocniej palą w piecach - mówi starszy kapitan Arkadiusz Piętak z Państwowej Straży Pożarnej. Przypomina, że pod żadnym pozorem nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych.

Przynajmniej raz w roku powinien je sprawdzić kominiarz. Namawia też do zakupu czujnika tlenku węgla, który kosztuje kilkanaście złotych. Warto jednak sprawdzić, czy ma certyfikat zgodności z dyrektywami bezpieczeństwa Unii Europejskiej (CE).

Czujnik wykrywa nawet minimalne stężenie czadu w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje głośnym alarmem i migoczącą czerwoną diodą. Dzięki temu domownicy mają czas, by przewietrzyć pomieszczenia, a najlepiej jak najszybciej je opuścić.

Strażacy proponują montaż takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w pobliżu piecyka gazowego czy w sypialni.

Kiedy można wejść na lód

Za bezpieczny dla dorosłego człowieka (choć ratownicy nigdy tak nie powiedzą) uważa się lód przynajmniej 6-centymetrowy. Chodzi o lód na stojącej wodzie (stawy, jeziora). Lód na rzekach jest zwykle o wiele cieńszy.

Jeśli zdrowie szwankuje, uważaj

Nagły spadek temperatury o 10 stopni może być zabójczy dla osób cierpiących na nadciśnienie. Wtedy ryzyko ataku serca rośnie o 13 procent, zaś u tych, którzy przeżyli już zawał, aż o 38 procent. To dlatego że niska temperatura obciąża układ krążenia.

To powinno Cię Zaniepokoić

Objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Trzeba natychmiast przewietrzyć pomieszczenia, wyjść na świeże powietrze, wezwać strażaków i pogotowie ratunkowe.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów



QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Zmasakrowali go maczetą, teraz za to zapłacą

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie