Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie urzędy z obowiązku oszczędzania energii wywiązują się nawet ponad plan. Zobacz który samorząd robi to najlepiej

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Okazuje się, że samorządy, urzędy i instytucje z woj. podkarpackiego dobrze wypełniają obowiązek zmniejszenia zużycia energii o 10 procent. Sprawdziliśmy kilka urzędów i wszędzie wynik jest pozytywny.

Za niewypełnienie ustawowych zaleceń w sprawie oszczędności energii grozi kara nawet do 20 tys. zł. W ogólnopolskich mediach pojawiły się ostrzeżenia, że część samorządów i instytucji ma z oszczędzaniem prądu problemy. Ponadto pojawiły się też kłopoty ze złożeniem raportu z realizacji celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Zapytaliśmy u źródła, czyli w urzędach naszego regionu jak wywiązały się one z tego obowiązku.

Wynik sprawdzenia wypadł korzystnie. A kilka instytucji z Podkarpacia pochwaliło się nawet lepszymi wynikami niż rządowe zalecenia. Np. Gmina Kolbuszowa złożyła raport z realizacji celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i wykazała w nim blisko 28 proc. oszczędności. Natomiast w Oddziale ZUS w Jaśle w grudniu 2022 roku spadek zużycia energii wyniósł 14,3 proc.

Urzędy powinny świecić przykładem

Przypomnijmy ub.r. premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. "Tarczy solidarnościowej”, która zawierała m.in. zobowiązanie administracji rządowej i samorządowej do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1.10. 2022 r. Według rządu przy oszczędzaniu prądu zwłaszcza samorządy powinny świecić dobrym przykładem.

Ponadto ustawa z 7 października ub.r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, wprowadziła obowiązkowy cel, czyli 10-proc. zmniejszenie całkowitego zużycia energii elektrycznej w budynkach od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Wyłączyli to co zbędne

Czy rzeczywiście nasze samorządy mogą być przykładem do naśladowania?

- Gmina Kolbuszowa złożyła raport z realizacji celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej wykazując blisko 28 procent oszczędności w stosunku do wskazanych wymagać – poinformował Andrzej Selwa, inspektor ds. promocji w kolbuszowskim urzędzie.

- Burmistrz Kolbuszowej zarządzeniem wprowadził w listopadzie ub.r. ograniczenia zużycia energii elektrycznej w obiektach Urzędu Miejskiego. M.in. należało ograniczyć oświetlenie pomieszczeń tylko do koniecznego oświetlenia miejsca pracy. Trzeba było też ograniczyć używanie czajników elektrycznych oraz kuchenek mikrofalowych, a w okresie zimowym nie używać żadnych dodatkowych urządzeń grzewczych, w tym klimatyzatorów -wyjaśnia Andrzej Selwa.

- Wójt Gminy Padew Narodowa wydał odpowiednie zarządzenie i rządowe zalecenia wprowadziliśmy. Oczywiście wymagane oszczędności zostały u nas wypełnione m.in. dzięki, gaszeniu zbędnego oświetlenia oraz nieświecenia w dzień światła, jeśli była np. słoneczna pogoda. Wymieniliśmy też tradycyjne żarówki i starsze źródła światła na oszczędne oświetlenie LED-owe, zrezygnowaliśmy z iluminacji świetnych - wylicza Małgorzata Brożyna, sekretarz Gminy Padew Narodowa.

W urzędzie marszałka i w ZUS też oszczędzają

- W grudniu 2022 r. udało nam się oszczędzić 10 proc. energii elektrycznej zgodnie z ustawą z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii - Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie dzięki podjętym działaniom organizacyjnym osiągnął zakładane zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Podjęte działania to racjonalizacja użytkowania oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego jak również wyłączenie niektórych urządzeń lub funkcji urządzeń pobierających energię elektryczną, jak funkcja schładzania w dystrybutorach wody - wylicza Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- Natomiast w Oddziale ZUS w Jaśle w grudniu 2022 roku nastąpił spadek zużycia energii o 14,3 proc., co było wynikiem wdrożenia licznych działań oszczędnościowych we wszystkich lokalizacjach oddziału, w tym przeglądu rozmieszczenia stanowisk pracy w pomieszczeniach biurowych pod kątem optymalnego wykorzystania oświetlenia dziennego i sztucznego, wycofania z użytkowania prywatnych urządzeń elektrycznych, jak ekspresy do kawy, radia czy wentylatory, czy ograniczenia możliwości schładzania dogrzewania pomieszczeń biurowych urządzeniami klimatyzacyjnymi poza sezonem letnim - dodaje Wojciech Dyląg.

Pozytywne efekty akurat w weryfikowanych przez nas instytucjach, nie oznaczają, że wszystkie jednostki administracji rządowej i samorządowej na Podkarpaciu wywiązały się należycie z rządowych zaleceń dotyczących ograniczenia zużycia prądu o 10 proc.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie urzędy z obowiązku oszczędzania energii wywiązują się nawet ponad plan. Zobacz który samorząd robi to najlepiej - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie