Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Radio Rzeszów w czwartek 15 września uruchomiło nadajnik w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przemawia prezes Przemysław Tejkowski podczas ceremonii uruchomienia sygnału Polskiego Radia Rzeszów
Przemawia prezes Przemysław Tejkowski podczas ceremonii uruchomienia sygnału Polskiego Radia Rzeszów Zdzisław Surowaniec
Oficjalnie i uroczyście uruchomiono w czwartek 15 września w Stalowej Woli nadajnik podający silny sygnał Polskiego Radia Rzeszów.

Nowy dziewiąty nadajnik Polskiego Radia Rzeszów na Podkarpaciu

Uroczystość zorganizowana została nie na dachu wieżowca Mostostal, gdzie zamocowany jest nadajnik, tylko przy padającym deszczu pod dachem na werandzie Miejskiego Domu Kultury. Na ten czas odbyła się radiowa relacja na żywo z ogłoszenia nadawania sygnału. Jedną z pierwszych piosenek jaką usłyszeli radiosłuchacze była „Juliet” w wykonaniu brytyjskiej grupy softrockowej Bee Gees.

Robert Pytka - dziennikarz tarnobrzeskiego studia Polskiego Radia Rzeszów - zapowiedział: - Dziś spotykamy się, by w uroczysty sposób uruchomić nasz nowy, dziewiąty już nadajnik podający sygnał Polskiego Radia Rzeszów w województwie podkarpackim.

Kilka godzin później na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się inauguracja, gdzie wejściem "na żywo" powitano słuchaczy z naszego miasta. - Otrzymywaliśmy informacje od mieszkańców Stalowej Woli, że sygnał był słaby. Oczywiście można było słuchać Radia Rzeszów w internecie, ale "co FM to FM". Teraz bez żadnych przeszkód możemy się spotykać z naszymi słuchaczami w eterze w ich domach, pracy, w samochodach - mówi Przemysław Tejkowski, prezes Polskiego Radia Rzeszów.

Gdzie słychać Polskie Radio Rzeszów?

Radio istnieje na rynku od 81 lat. Nadajnik w Stalowej Woli jest dziewiątym a sygnał pokrywa już całe Podkarpacie. Ciekawostką jest jak mówił Jacek Kędzierski, że Polskie Radio Rzeszów jest odbierane na częstotliwości 90,5 MHz w Bydgoszczy, Finlandii i Holandii.

- Prace nad uruchomieniem nadajnika w Stalowej Woli rozpoczęły się w 2016 roku. Początkowo przypisano nam częstotliwość 998 MHz ale ze względu na protesty z Ukrainy i Słowacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej przypisał nam 105,5 MHz. Sprawy nie ułatwiała też pagórkowata charakterystyka terenu Podkarpacia – usłyszeli dziennikarze na konferencji prasowej.

Redakcyjnie Stalową Wolę będą obsługiwać dziennikarze ze studia w Tarnobrzegu i z Rzeszowa. Jak zapewniła Edyta Kluk-Wisz, dyrektor programowy, będzie czego słuchać. Ramówka jest zmieniana, odświeżana, są informacje z regionu, dotyczące sportu, kultury, gospodarki, edukacji. Dużą popularnością cieszą się trasy wakacyjne, podczas których reporterzy radiowi odwiedzają zakątki Podkarpacia, Polski relacjonując to na antenie oraz słuchowiska i spektakle teatralne na żywo.

W Stalowej Woli i okolicy

W inauguracji Polskiego Radia Rzeszów brał udział przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj: - Jest mi niezmiernie miło jako samorządowcowi, mieszkańcowi Stalowej Woli, że o Stalowej Woli będzie słychać w całym regionie. Odbywa się u nas wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowych, realizowanych jest wiele inwestycji. Do tej pory zgłaszano nam, że są trudności z odbiorem ale od dziś, odkąd uruchomiono nowy nadajnik ten komfort się polepszy i Radio Rzeszów będzie słyszalne nie tylko w Stalowej Woli ale i w całym powiecie stalowowolskim.

Nadajnik został zamontowany na wieży Telewizyjnej Stacji Retransmisyjnej na wysokości 161 metrów nad poziomem morza, znajdującej się na biurowcu Mostostal, którego właścicielem jest Miejski Zakład Komunalny. Obsługę techniczną zapewnia Emitel S.A., wiodący w Polsce operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji. Środki na inwestycję w Stalowej Woli pochodzą z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Polskie Radio Rzeszów uruchomiono 24 września 1952 roku. Obejmuje zasięgiem całe województwo podkarpackie, a także fragmenty województw ościennych i przygraniczne tereny Słowacji i Ukrainy.  Pierwszym sygnałem, a jednocześnie wizytówką rozgłośni była melodia „Nad rzeszowską Jasiołką”. 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie