Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porsche jako pomoc drogowa? Rzeszowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wielkiego przekrętu

Marcin Radzimowski
Według ustaleń śledczych grupa sprowadziła co najmniej 130 samochodów
Według ustaleń śledczych grupa sprowadziła co najmniej 130 samochodów policja
Do końca tego roku Prokuratura Regionalna w Rzeszowie przedłużyła prowadzenie śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie kupowali luksusowe samochody na terenie krajów Unii Europejskiej, a następnie sprowadzali je do kraju jako pojazdy pomocy drogowej. Unikając w ten sposób opłat.

Zobacz także: Chciał napisać maturę za brata. Sąd skazał obu na prace społeczne

(Dostawca: x-news)

- Zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych przedstawiono w tym śledztwie 13 osobom. Postępowanie nadal trwa - informuje prokurator Mariusz Chudzik, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że cała sprawa ujrzała światło dzienne w marcu tego roku, a na trop grupy przestępczej wpadli funkcjonariusze Służby Celnej z Rzeszowa i policjanci oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji w Tarnobrzegu.

Luksusowe auta, jak choćby porsche carrera, sprowadzane były do Polski jako samochowy specjalistyczne pomocy drogowej a następnie „na papierze” przerabiane na samochody osobowe. Przeróbki te potwierdzała jedna ze stacji diagnostycznych na Dolnym Śląsku.
Auta te kupowały podstawione osoby, które nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej. Następnie luksusowe samochody były odsprzedawane różnym firmom, aby docelowo trafić do dalszej sprzedaży na teren Podkarpacia.

Na czym polegał przekręt? Z uwagi na to, że samochody były przywożone do kraju rzekomo jako specjalistyczne, a nie osobowe, były rejestrowane na terenie województwa dolnośląskiego oraz świętokrzyskiego bez konieczności uiszczenia akcyzy.

Według wstępnych ustaleń, w latach 2013-2014 grupa wprowadziła do Polski co najmniej 130 samochodów, których wartość w większości przypadków przekraczała 100 tysięcy złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego wyniosły co najmniej 3,5 miliona złotych.

Celnicy z Rzeszowa i policjanci z tarnobrzeskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzili działania w tej sprawie na terenie województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie