Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebny remont pałacowego dachu

Redakcja
W zamkowych piwnicach już zaczęto układać posadzki.
W zamkowych piwnicach już zaczęto układać posadzki. W. Wojtkowiak
Remont tarnobrzeskiego zabytku: po wykończeniu podziemi pora spojrzeć w górę.

3 milionów złotych potrzeba na odnowienie dachu pałacu Tarnowskich w Dzikowie.
Jest w kiepskim stanie, a pod starą konstrukcją lepiej nie zaczynać modernizacji wyższych kondygnacji zabytku. Na razie odzyskuje on świetność od fundamentów.
Stan dachu jest bardzo zły, co widać gołym okiem. Do wymiany nadaje się całe pokrycie, od początku niewłaściwe, bo jednowarstwowe. Nowy dach, także z dachówki będzie podwójnie kryty i ocieplony.

Najłatwiejsze na koniec

- Samo poddasze ma 500 metrów powierzchni użytkowej, przeznaczyliśmy je na pracownie i magazyny, na górze muszą więc panować bezpieczne warunki. Mamy zabezpieczone podziemia zamku, ale dach to podstawa - mówi Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Po jego wymianie zostałby nam wtedy tylko remont parteru i piętra. I chociaż to najbardziej interesująca turystycznie część zamku jest też w remoncie najłatwiejsza.

Tarnobrzeski samorząd zabiega, aby pieniądze na nowy dach pozyskać jeszcze w tym roku. Chociaż nie będzie to łatwe, bo konkurencja starających się o wsparcie ministra kultury jest silna.

- Nasz wniosek jest szczegółowo i dokładnie przygotowany, mamy nadzieję, że nie odpadnie - mówi Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, który czuwa nad adaptacją zamkowych wnętrz na muzealną siedzibę i przyjęcie kolekcji Tarnowskich - księgozbioru, dzieł sztuki, archiwaliów rozsianych po muzeach świata. Potomkowie rodu zabiegają o ich powrót do rodzinnego gniazda od lat.

Klimatyzacja i ogrzewanie podłogowe

Kończy się właśnie pierwszy etap modernizacji historycznej rezydencji Tarnowskich, czyli roboty konserwatorskie w zabytkowych piwnicach i wykańczanie nowych, dobudowanych piwnic w centralnej części zamku.

Zamontowano już klimatyzację, pod kamiennymi posadzkami w piwnicach biegnie ogrzewanie. Pracujący przy remoncie podziemi malują już ściany, kładą posadzki w korytarzach i glazurę w łazienkach.

O tym, czy podziemną część wystawową będzie można zwiedzać już w wakacje zdecyduje prezydent miasta. Na początek w trzech historycznych piwnicach można będzie zobaczyć historię zamku na makietach oraz wykopaliska między innymi fragmenty grobu wojownika z czasów rzymskich, naczynia ceramiczne.
W nowych piwnicach, dopóki nie przejmą one funkcji centrum obsługi turystycznej prezentowane będą wystawy czasowe. Pierwsza ekspozycja poświęcona będzie polskim pielgrzymkom papieża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie