Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat niżański. Dożynki ograniczone przez epidemię, ale z pięknymi wieńcami [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem
Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Starostwo Powiatowe
Z uwagi na istniejącą sytuację epidemiczną, spowodowaną panującą pandemią koronawirusa, 22. Dożynki Powiatu Niżańskiego – Krzeszów 2020 zorganizowane zostały w ograniczonym zakresie

Mimo tych trudności, dzięki zaangażowaniu dziewięciu grup wieńcowych reprezentujących wszystkie gminy powiatu niżańskiego, tradycja dożynkowa wicia wieńca została podtrzymana.

Jak nakazuje tradycja - wieniec dożynkowy stanowi zwieńczenie całorocznej żmudnej pracy rolnika. Wity jest z obrzędowo ściętych ostatnich kłosów zbóż, ziaren, przyozdobiony kaliną, kwiatami z przydomowych ogrodów, owocami płodów pól, łąk, lasów i ogrodów. Jest wyrazem wdzięczności za tegoroczne zbiory i piękną pogodę podczas żniw. Stanowi zarazem prośbę, by nigdy nikomu nie brakowało chleba i byśmy umieli się cieszyć z posiadanego dobrodziejstwa. Wieniec pobłogosławiony w kościele jest przechowywany na honorowym miejscu do kolejnego siewu. Ziarna z kłosów tego wianka wysiewa się na początku siewu symbolizując „ciągłość wegetacji”.

We mszy świętej dziękczynnej tegorocznego Święta Plonów, która odbyła się w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, udział brały grupy wieńcowe z wykonanymi przez siebie wieńcami, reprezentujące wszystkie gminy powiatu niżańskiego, w tym: Koło Gospodyń Wiejskich Sieraków (gmina Harasiuki), Koło Gospodyń Wiejskich w Golcach (gmina Jarocin), Koło Gospodyń Wiejskich „Zalesianki” (gmina Jeżowe), Koło Gospodyń Wiejskich Kamionka oraz Koło Gospodyń Wiejskich Koziarnia (gmina Krzeszów), Koło Gospodyń w Zarzeczu (gmina i Miasto Nisko), Koło Gospodyń Wiejskich w Kopkach i Koło Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” (gmina i Miasto Rudnik nad Sanem) oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Tanewskiej (gmina i Miasto Ulanów).

- Wyrażam swoją wdzięczność delegacjom wieńcowym i bardzo serdecznie dziękuję wszystkim siedmiu Gminom Powiatu Niżańskiego za wystawienie swoich reprezentacji, Grupom wieńcowym dziękuję za wykonanie wspaniałych wieńców dożynkowych, za podtrzymywanie tradycji wicia wieńców i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom - powiedział starosta niżański Robert Bednarz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie