Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powolna informatyzacja Podkarpacia. Mało stref wi-fi, mało hotspotów

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Władze województwa podkarpackiego cały czas promują budowę sieci szerokopasmowej. Miasta, które są pominięte przy tej wielkiej inwestycji robią, co mogą aby zapewnić swoim mieszkańcom bezpłatne surfowanie po Internecie.

Plany są ambitne. W ciągu trzech lat 90 procent mieszkańców Podkarpacia będzie mogło bez ograniczeń i za darmo korzystać z Internetu. Sprawdzamy, jak jest obecnie.

SZEROKI DOSTĘP

Projekt budowy szerokopasmowej sieci dla wschodniej Polski to największe przedsięwzięcie teleinformatyczne w Europie. Zakłada montaż 10 tysięcy kilometrów nowoczesnych światłowodów w pięciu województwach: lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Jego wartość szacuje się na 1,4 miliarda złotych.

Jak na budowie skorzystają mieszkańcy Podkarpacia? Przede wszystkim zwiększy się dostęp do Internetu. W tej chwili szacuje się go na około 50 procent powierzchni regionu. Dwa tysiące kilometrów superwydajnych światłowodów pozwoli doprowadzić Internet do 90 procent mieszkańców regionu oraz wszystkich firm i instytucji. Dofinansowana przez Unię Europejską sieć nie będzie jednak podłączona bezpośrednio do domów.

Mimo pozytywnych zapowiedzi z ust podkarpackich władz województwa projekt jest już opóźniony. Nikt nie jest też w stanie podać przybliżonego terminu zakończenia inwestycji.

RADZĄ SOBIE SAMI

Jak zatem w chwili obecnej wygląda na północnym Podkarpaciu bezpłatny dostęp do Internetu? W największym mieście Stalowej Woli jest zainstalowanych osiem hotspotów. Tam za darmo można surfować po Internecie. Dodatkowo są dostępne strefy wi-fi, choćby w lokalach gastronomicznych. W przyszłości w Stalowej Woli będzie dostępny Internet z sieci szerokopasmowej.

W Tarnobrzegu nasycenie hotspotami jest mniejsze. Na początku wiosny uruchomiony został ten zamontowany na wieży ciśnień przy ulicy Sikorskiego. Dostęp do bezpłatnego i bezprzewodowego Internetu jest możliwy w promieniu około jednego kilometra od popularnego "Grzyba". Prędkość wynosi 600 kilobajtów na sekundę i jest niższa w stosunku do komercyjnych dostawców Internetu.

- Bezpłatny dostęp do sieci ma być w całym mieście. Takie jest główne założenie całego projektu - wyjaśniał Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

Darmowo po Internecie można surfować w Restauracji McDonald's, Wyższej Szkole Handlowej oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Z Internetem połączymy się w niektórych tarnobrzeskich lokalach gastronomicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie