Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał Geoportal w Nisku. Mapa i wypis przez Internet

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Aby otrzymać mapę czy wypis, nie trzeba już udawać się do urzędu, wystarczy kontakt przez Internet
Aby otrzymać mapę czy wypis, nie trzeba już udawać się do urzędu, wystarczy kontakt przez Internet Pixabay
Zaledwie kilkanaście minut trwa teraz procedura pozyskania mapy z powiatowego zasobu geodezyjnego.

Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Starostwa Powiatowego w Nisku uruchomił platformę do składania wniosków na zakup dokumentów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, między innymi mapy ewidencyjnej i zasadniczej oraz wypisów z rejestru gruntów i budynków.

Dzięki uruchomieniu systemu osoba posiadająca grunty na terenie powiatu niżańskiego nie musi już osobiście stawiać się w urzędzie. Jest to wygodne i praktyczne udogodnienie, które w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia. Mapa ewidencyjna  i zasadnicza oraz wypis z rejestru gruntów – o takie dane najczęściej prosi petent pojawiający się w urzędzie. Te informacje są mu potrzebne np. w przypadku sprzedaży nieruchomości lub przekazania darowizny. Tak, jak do tej pory, wszystkie formalności można załatwić bezpośrednio, pojawiając się w urzędzie. Teraz jednak pojawiła się jeszcze możliwość skorzystania z drogi elektronicznej.

- Do tej pory procedura załatwienia takiej sprawy była czasochłonna. Petent osobiście musiał pojawić w urzędzie, aby złożyć wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów lub mapy, a dokumenty te były wystawiane w formie papierowej. Od czerwca 2020 r. na Geoportalu Powiatu Niżańskiego wdrożyliśmy e-usługi, dzięki którym, petent może załatwić swoją sprawę bez wychodzenia z domu – mówi Andrzej Nowak, geodeta powiatowy, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Starostwa.

Wnioski można składać poprzez Geoportal powiatu, adres: https://powiat-nisko.geoportal2.pl/; po wybraniu zakładki Udostępnianie materiałów zasobu i wnioski Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy użytkownik – po uiszczeniu wymaganej opłaty – może teraz, także drogą elektroniczną, otrzymać potrzebną mu mapę lub wypis. Wysokość opłat określa ustawodawca. W sytuacji, kiedy konieczne jest wybranie dokumentu zawierającego dane osobowe, potrzebna jest jednak weryfikacja wnioskodawcy. Taką weryfikację również można uzyskać drogą elektroniczną, dzięki coraz bardziej popularnemu i używanemu. „profilowi zaufanemu”.

Uruchomiono również e-usługi dla wykonawców prac geodezyjnych, rzeczoznawców majątkowych, komorników, którzy wykonują zlecenia na rzecz osób fizycznych i instytucji. Portal umożliwia także prowadzanie internetowych narad koordynacyjnych Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej oraz zdalne udzielanie informacji dla Gmin i instytucji publicznych.

Geoportal powstał w ramach realizacji projektu „Podkarpacki System Informacji Przestrzennej” w ramach 2 osi priorytetowej „Cyfrowe Podkarpackie” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

- Wprowadzenie każdego, a szczególnie nowego i skutecznego rozwiązania, które usprawnia działanie służb powiatowych, jest bardzo ważne, zarówno dla urzędników realizujących zadania Powiatu, jak i dla naszych mieszkańców. Dzięki wprowadzonemu udogodnieniu, mieszkańcy Powiatu Niżańskiego oraz osoby posiadające grunty na terenie naszego powiatu, obsługiwani będą sprawnie, szybko i profesjonalnie. Wdrożone przez nasz Urząd e-usługi nie wymagają osobistego kontaktu stron, dzięki  czemu, w czasie pandemii, wszyscy mamy zapewnione bezpieczeństwo – mówi starosta Robert Bednarz.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie