Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstały mapy zagrożenia powodziowego na terenie Tarnobrzega

Klaudia Tajs
Tereny najbardziej narażone na zagrożenie związane z wystąpieniem powodzi wymalowano na kolor ciemnoniebieski.
Tereny najbardziej narażone na zagrożenie związane z wystąpieniem powodzi wymalowano na kolor ciemnoniebieski.
Powstały mapy ukazujące zagrożenia powodziowe na terenie całego Tarnobrzega. Skorzystają z niej inwestorzy i osoby prywatne.

Powstanie mapy zagrożenia powodziowego nie jest pokłosiem pamiętnej powodzi, jaka w 2010 roku zalała część podmiejskich osiedli Tarnobrzega. To wymóg nałożony przez Unię Europejską w październiku 2007 roku. Temat sfinalizowano dopiero 25 marca tego roku, gdzie w tarnobrzeskim Urzędzie Miasta przyjęto mapy przedstawiające ryzyko powodziowe dla całego miasta. Połączono w jedną całość wiele pomniejszych map, przekazanych władzom miasta przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zalanie przez symulację

Wielkoformatowa mapa przedstawia ryzyko powodziowe dla całego miasta. Kolorem niebieskim oznaczone zostały obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi jeden procent, co statystycznie oznacza ryzyko jej wystąpienia raz na 100 lat. Dane zaprezentowane na mapie obliczone zostały na podstawie wartości maksymalnych przepływów rocznych Wisły, obserwowanych przez co najmniej 30 lat. Mapa zawiera także informacje co do głębokości wody, jej prędkość i kierunki przepływu. Obszary potencjalnego zalania wodą wyznaczone zostały poprzez symulacje, polegające na usunięciu wału przeciwpowodziowego z jednej strony rzeki, osobno dla każdego brzegu.

Terenem zagrożonym jest „osiedle papieskie” na terenie Wielowsi, które zostało zalane podczas powodzi w 2010 roku
Terenem zagrożonym jest „osiedle papieskie” na terenie Wielowsi, które zostało zalane podczas powodzi w 2010 roku

Pomoc przy zarządzaniu ryzykiem

- Dokument powstał w celu właściwego zarządzania ryzykiem, jakie może stwarzać powódź dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, gospodarki miasta - tłumaczy Marek Bukała, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu. - Natomiast udostępnienie informacji o obszarach zagrożonych powodzią i poziomie tego zagrożenia przyczynić się może do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych przez mieszkańców i władze w mieście.

Tereny ryzykowne inwestycyjnie to między innymi podmiejskie osiedla Zakrzów, Sielec, Wielowieś, leżące w bliskim sąsiedztwie Wisły. Mapy w wersji kartograficznej dostępne są na Hydroportalu KZGW, pod adresem: www.mapy.isok.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie