MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię sportu z czasów II Rzeczypospolitej

Zdzisław Surowaniec
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński prezentuje rarytas - pierwszy medal zdobyty przez Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński prezentuje rarytas - pierwszy medal zdobyty przez Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zdzisław Surowaniec
Dokonania wielu polskich sportowców międzywojnia można poznać na wystawie "Sport w II RP", otwartej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w Galerii Warsztat przy ulicy Hutniczej.
Malarstwo na wystawie.
Malarstwo na wystawie. Zdzisław Surowaniec

Malarstwo na wystawie.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

- Jest to kolejne spojrzenie na Rzeczpospolitą Polską w latach 1918-1939, w roku jubileuszu 75-lecia Stalowej Woli. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - powiedziała dyrektor placówki Lucyna Mizera.

POWRÓT SPORTOWCÓW

Wystawa odwołuje się do czasów, gdy odrodzona Niepodległa Polska umożliwiła swoim sportowcom powrót na arenę międzynarodowego współzawodnictwa. Finałem tego okresu jest wybuch wojny i wydany przez niemieckie władze bezwzględny zakaz uprawiania sportu przez Polaków.

Na wystawie jest kilkanaście działów, pokazujących różnorodność dyscyplin sportowych i rosnący poziom wyszkolenia polskich sportowców startujących na zawodach w kraju i za granicą. Historię sportu w II RP ilustrują oryginalne i unikalne eksponaty, których większość pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

PIERWSZY MEDAL

Obecny na otwarciu wystawy dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński przywiózł ze sobą i pokazał pierwszy medal zdobyty przez Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

Ekspozycja opowiada historię Igrzysk Polaków z Zagranicy oraz wielkie zawody sportowe organizowane w kraju, a kończące się zawsze dużym sukcesem organizacyjnym Polaków. Pokazuje sylwetki i dokonania znakomitych polskich sportowców: lekkoatletów, tenisistów, narciarzy, łyżwiarzy, jeźdźców, bokserów i atletów. Znajdą się tam eksponaty ilustrujące historię rajdów motocyklowych i wyścigów kolarskich (rowery z drewnianymi obręczami!), a także zawodów balonowych, szybowcowych, samolotowych oraz różnych dyscyplin wodnych.

OSOBISTE PAMIĄTKI

Na wystawie "Sport w II RP" można zobaczyć także trofea i osobiste pamiątki Janusza Kusocińskiego, Haliny Konopackiej, Stanisławy Walasiewicz, Marii Kwaśniewskiej, braci Kucharów, Franciszka Szymczyka, Jerzego Brauna oraz wielu innych wybitnych zawodników. Pojawi się tam prawie 180 nazwisk polskich sportowców uprawiających czynnie sport w latach 1918-1939.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie