Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Późno letnie zabiegi w ogrodzie

ATA
Sierpień to pora na sadzenie zimowitów i krokusów kwitnących jesienią. Te pierwsze umieszczamy w gruncie do 20 sierpnia, a te drugie do końca miesiąca.
Sierpień to pora na sadzenie zimowitów i krokusów kwitnących jesienią. Te pierwsze umieszczamy w gruncie do 20 sierpnia, a te drugie do końca miesiąca. Archiwum
Druga połowa sierpnia to czas wytężonej pracy na działce. Zbieramy plony, przycinamy drzewa i jeszcze wysiewamy warzywa.

Na grządkach nie może być wolnych miejsc, więc po zbiorze plonów grunt trzeba jak najszybciej zagospodarować. Po wyrwaniu cebuli, groszku i fasoli możemy wysiać jeszcze rzodkiew, rzodkiewkę i koper. Warto wysiać także poplony na zielony nawóz - świetnie nadają się gorczyca, facelia, wyka czy bobik. Zanim rośliny zawiążą nasiona, trzeba grządkę przekopać.

Krzaczki pomidorów powinny być już ogłowione, a jeśli nie są, to zabieg trzeba wykonać jak najszybciej, aby wszystkie owoce zdążyły dojrzeć. Pędy obłamujemy za drugim liściem nad ostatnim gronem. Z krzaczków roślin dyniowatych zbieramy ogórki, kabaczki i cukinie.

Piła i sektor

Dużo pracy mamy w sadzie. U malin wycinamy wszystkie pędy, które owocowały w tym sezonie i zostawiamy wyłącznie młode po 8-10 sztuk na metr bieżący. W trzeciej dekadzie sierpnia możemy założyć plantacje truskawek. Ta pora sadzenia gwarantuje, że pierwsze plony owoców zbierzemy już w przyszłym roku.

Kontynuujemy cięcie drzew owocowych, przede wszystkim wiśni, brzoskwiń i letnich odmian jabłoni. Wycinamy i skracamy pędy także u porzeczek i agrestów. U winorośli wycinamy pędy nie owocujące i odsłaniamy grona, aby zapewnić im lepszy dostęp do słońca, co przyspieszy dojrzewania.
Pielęgnacja na balkonie

Z końcem sierpnia kończymy nawozić tylko gatunki wieloletnie - jak fuksje, lantany, ołowniki, aby zdążyły wykształcić zdrewniale pędy przez zimą. Pozostałe cały nawozimy aż do późnej jesieni. Jeśli zasialiśmy kwiaty dwuletnie, na przykład bratki czy malwy, to siewki pikujemy.

W ogrodzie rośliny wciąż atakują szkodni i choroby. Dyniowate i pomidory opryskujemy przeciwko chorobom Bioseptem, po którym zaraz po zabiegu można zbierać plony. Pory może zaatakować szkodnik winiarka, więc pod koniec sierpnia pryskamy te warzywa preparatem Karate, a po 10 dniach zabieg powtarzamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Późno letnie zabiegi w ogrodzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie