Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy naukowi zachęcają do współpracy samorządy i przedsiębiorców

kat
Słuchaczami I Tarnobrzeskiego Forum Rozwoju Regionalnego byli lokalni samorządowy, parlamentarzyści oraz przedsiębiorcy
Słuchaczami I Tarnobrzeskiego Forum Rozwoju Regionalnego byli lokalni samorządowy, parlamentarzyści oraz przedsiębiorcy K. Tajs
O możliwościach rozwoju i głównych atutach naszego regionu rozmawiano podczas I Tarnobrzeskiego Forum Rozwoju Regionalnego, jakie zorganizowano w Wydziale Zamiejscowym Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach.

Konferencja miała przybliżyć tematykę związaną z rozwojem regionalnym Podkarpacia poprzez prezentację najnowszych badań własnych uczelni oraz wymianę poglądów w tym obszarze badawczym. Pomysłodawcą jej zorganizowania był Bogdan Bajorski, dziekan tarnobrzeskiej uczelni. - Już dwa lata temu planowałem wykonać pewne zadania w sferze badań, które przyniosłyby korzyść lokalnej społeczności - przyznał Bogdan Bajorski. - Kierownikiem naukowym tego projektu jest prof. Tomasz Tokarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Chcemy zajmować się badaniami Podkarpacia w szeroko rozumianym aspekcie ekonomicznym i prawnym. Chodzi o ty, by nasze badania pozwoliły podejmować trafniejsze decyzje samorządowcom lub przedsiębiorcom.

WYKORZYSTAĆ WIEDZĘ

Jak tłumaczy Bogdan Bajorski chodzi i to, by badania pracowników naukowych i studentów nie trafiały na półkę, lecz były wykorzystywane przez wójtów, burmistrzów, prezydentów do opracowywanych strategii rozwoju, które niestety leżą zakurzone na półkach.

- Należy je monitorować - tłumaczył dziekan Bajorski. - Kolejne forum zorganizujemy za dwa lata. Oczywiście obszary badawcze będą się zmieniały, w zależności od zapotrzebowania.
Wśród prelegentów czwartkowej konferencji byli między innymi doktoranci wykładający na tarnobrzeskiej uczelni. Wielu z nich to mieszkańcy Tarnobrzega, którzy w trakcie habilitacji piszą artykuły i przeprowadzają badania.

- My pomagamy tym młodym ludziom, którzy promując siebie, promują nasz region jako atrakcyjny - dodał dziekan. - Jako Podkarpacie, jesteśmy najuboższym regionem w Polsce. Trzeba coś zrobić, by te tendencje odwrócić.

Ponadto organizatorzy forum zamierzają zintegrować lokalne samorządy, które jak się dziś okazuje, często ze sobą nie rozmawiają. Dlatego dziekan Bajorski, dąży do tego, by jego uczelnia stała się swoistą platformą współpracy dla trzech powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i mieleckiego. Są to miasta postindustrialne, gdzie była monokultura przemysłowa, stąd pomysł, by pokazać jak te miasta sobie poradziły.

DANE W JEDNYM MIEJSCU

Podsumowaniem dotychczasowych działań, będzie wydanie w październiku publikacji, która będzie pomocna przy pisaniu wniosków unijnych. - Chcielibyśmy także, by wszystkie materiały badawcze, jak prace magisterskie doktorskie, habilitacyjne czy też opracowania szczątkowe były gromadzone w jednym miejscu - zasugerował w imieniu uczestników forum Bogdan Bajorski. - Dlatego złożymy propozycję marszałkowi Podkarpacia, by materiały były gromadzone w jednym miejscu, a korzystanie z nich odbywało się drogą elektroniczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie