MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik musi pić!

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Wysokie temperatury i wysiłek fizyczny dają nam pewne przywileje, o które musi zadbać firma

Podstawa prawna

Pracownik musi pić!

Podstawa prawna

Obowiązek zapewnienia pracownikom napojów podczas upałów potwierdza kilka przepisów prawnych: kodeks pracy, rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac.

Kiedy robi się gorąco od pracodawcy należą nam się napoje i woda do mycia, a zapewnienie żaluzji, wentylatorów czy klimatyzacji pozwalającej przetrwać upały zależy już tylko od jego dobrej woli. Tak samo zresztą jak skrócenie czasu.

Upał doskwiera pracującym na dworze i w biurowcach, w których klimatyzacja nadal jest rzadkością. Co może nam uprzyjemnić gorące osiem godzin w takich warunkach?

PRAWO DO SJESTY?
Na jeden cykl pracy - bez względu na to czy jest to 8 czy 12 godzin, w biurze czy na dworze - przysługuje nam 15 minut przerwy. Ci, którzy muszą siedzieć przy monitorach komputerowych, ze względu na ochronę wzroku mają co godzinę 5 minut przerwy, którą mogą spędzić w chłodniejszym miejscu. O przerwie na sjestę możemy jednak zapomnieć...

Jednak już od kilku lat w czasie lata inspektorzy pracy przypominają, że nie ma przeciwwskazań prawnych, aby pracodawca skrócił czas pracy. Jeśli więc upały są trudne do zniesienia można umożliwić pracownikom wcześniejsze opuszczenie stanowiska lub wprowadzić dodatkowe przerwy, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia.

TROCHĘ WODY DLA OCHŁODY
W zależności od miejsca pracy i temperatur w nim panujących przepisy zapewniają nam "bezpłatne napoje orzeźwiające, które mają być ogólnie dostępne w ciągu całej zmiany pracowników oraz ilościowo zaspokajać ich pragnienie". Napoje wzbogacone solami mineralnymi i witaminami należą się hutnikom, pracownikom stalowni, odlewni i innych zakładów, gdzie panują naprawdę wysokie temperatury. W pozostałych przypadkach przepisy nie określają czy powinna być to woda mineralna, cola czy sok. To zależy od pracodawcy.

Dodatkowo pracownikom wykonującym prace brudzące na otwartej przestrzeni, w wysokiej temperaturze powietrza, pracodawca ma obowiązek dostarczenia wody do mycia.


Ci są lepiej chronieni

Ci są lepiej chronieni


Pracownicy młodociani nie mają prawa pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza 65 procent. Także pracownicy pracujący w warunkach zagrażających ich życiu i wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej (jak choćby kierowcy) oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią, powinni być objęci przez pracodawcę dogodniejszymi warunkami pracy.



WIATRAK Z DOBREJ WOLI
Zgodnie z prawem pracy odpowiednia powinna być również temperatura pomieszczenia, w którym pracujemy. Jednak przepis ten jest bezużyteczny w upalne lato, bo... określa jedynie minimalną temperaturę.

Pracodawcy mogą się jednak spodziewać, że inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy podczas kontroli zwrócą im uwagę, żeby zadbali o stan techniczny pomieszczeń pracy. Biura powinny być zaopatrzone w żaluzje i rolety, które uniemożliwiają operowanie promieni słonecznych. Zamiast klimatyzacji w pokojach można też ustawić wiatraki, które pomogą "ugotowanym" pracownikom przetrwać upalne dni. Choć zapewnienie tych luksusów zależy od dobrej woli szefa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pracownik musi pić! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie