Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy dla małotala

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Francuski Microcar to jedyne mikroauto dostępne obecnie w sprzedaży na polskim rynku. Wersja podstawowa kosztuje  39 tysięcy złotych.
Francuski Microcar to jedyne mikroauto dostępne obecnie w sprzedaży na polskim rynku. Wersja podstawowa kosztuje 39 tysięcy złotych. H&W
Jeszcze w tym roku ma pojawić się nowa kategoria prawa jazdy dla gimnazjalistów . Pomysł już budzi wiele kontrowersji.

Polskie przepisy mają być dostosowane do unijnych, przez co trzeba umożliwić zdawanie egzaminów na prawo jazdy już 14-latkom. Nowelizacja kodeksu ruchu drogowego lada moment ma trafić do Sejmu.

Największa zmiana to wprowadzenie nowej kategorii prawa jazdy - AM. Z takimi dokumentami czternastoletni gimnazjalista będzie mógł prowadzić dwa typy pojazdów - motorower i czterokołowiec lekki. Do tej pory na motorower czy skuter o pojemności mniejszej niż 50 centymetrów sześciennych można było wsiąść z kartą rowerową. Nowością jest czterokołowiec lekki - chodzi o pojazdy, których masa jest mniejsza niż 350 kilogramów, a maksymalna prędkość nie przekracza 50 kilometrów na godzinę.

TYLKO JEDNO MINIAUTO
Takie parametry spełniają małe quady i mikroauta. Z tych ostatnich na polskim rynku dostępny jest tylko francuski microcar, który jest w sprzedaży od stycznia.

- Pytań o nasz pojazd jest sporo, także w związku z nowymi przepisami, o których robi się coraz głośniej. Ludzie są ciekawi za ile można zafundować miniauto dziecku. Wersja podstawowa kosztuje 39 tysięcy złotych - mówi Wojciech Kraski z warszawskiej firmy H&W, która jest generalnym importerem samochodów francuskiej firmy Microcar. - Nasze auto rozwija prędkość do 50 kilometrów na godzinę, jest napędzane silnikiem Diesla, który po mieście spala 3 litry oleju na 100 kilometrów. Obecnie to jedyny fabrycznie przygotowany i mający homologację w Polsce pojazd, do kierowania którym wystarczą 16 lat i prawo jazdy kategorii B1, a po nowelizacji prawa ruchu drogowego będą nim mogły jeździć osoby, które ukończą 14 lat i będą mieć prawo jazdy kategorii AM.
DZIECI NA ULICY
Jednak fachowcy patrzą na nowe przepisy dość sceptycznie. Wiele kontrowersji budzi pomysł wypuszczania na zatłoczone większymi i szybszymi samochodami ulice dzieci w miniautkach.
- Dla mnie ten pomysł nie jest dobry. Abstrahując od tego, czy takie zabawki dawać czternastolatkom, którzy nie wiem, czy są na tyle dojrzali emocjonalnie, to już wiemy, że u nas nie sprawdziły się pomysły z prawem jazdy B1 dla osób mających 16 lat, bo zainteresowania tego typu kursami nie ma. Zresztą równocześnie przecież polskie prawo podwyższa wiek dla zawodowych kierowców, którzy uprawnienia kilku typów mogą robić dopiero po ukończeniu 24 lat. To są dwie sprzeczności - mówi Józef Adamowicz, właściciel tarnobrzeskiego Ośrodka Szkolenia Kierowców Na Serbinowie.

WIEK W KRATKĘ
Kilka lat temu egzamin na zwykłe prawo jazdy kategorii B - na samochody osobowe - mogli zdawać 17-latkowie. Teraz warunkiem jest ukończenie 18 lat, a mając 16 lat można zdobyć uprawnienia B1 do prowadzenia pojazdów ważących mniej niż 500 kilogramów. Jednak zainteresowanie egzaminami jest bardzo małe, mimo że kursanci przyjeżdżają do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zdać egzamin samochodem szkoły jazdy. Prawdopodobnie podobnie będzie w przypadku prawa jazdy AM. O czasie trwania kursu i jego cenie nic jeszcze nie wiadomo.

- Prawdopodobnie w ogóle nie wejdziemy w ten rodzaj kursów. Zresztą co kilka lat są zmiany wymaganego wieku dla kierowców. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, to przede wszystkim od zdrowego rozsądku rodziców będzie zależeć, czy pozwolą 14-latkowi na taki kurs i jazdę minisamochodem. Mam nadzieję, że nie będzie tak, jak w przypadku 16-latków, którzy mogli robić prawo jazdy kategorii A i w wielu przypadkach okazało się, że niestety, ci młodzi ludzie mieli za mało wyobraźni, aby prowadzić motory o dużej pojemności - powiedziano nam w Ośrodku Szkolenia Kierowców Auto Motor w Stalowej Woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie