MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Stalowej Woli rozpoczyna konsultacje w sprawie likwidacji gimnazjum

Zdzisław Surowaniec
Gimnazjum Nr 3 mieści się w obszernym budynku.
Gimnazjum Nr 3 mieści się w obszernym budynku. Zdzisław Surowaniec
Temat likwidacji Gimnazjum Numer 3 z klasami integracyjnymi w Stalowej Woli został wykreślony z poniedziałkowych obrad Rady Miejskiej. Wróci na sesję zwołaną na 11 lutego.

2 tys. 61 uczniów

Jeżeli w Stalowej Woli w gimnazjach uczyło się w 2001 roku 3 tys. 435 dzieci, to w tym roku szkolnym jest ich 2 tys. 61, a w przyszłym będzie 1 tys. 802. Szacuje się, że za pięć lat ilość uczniów spadnie do 1 tys. 579. W przypadku Gimnazjum Nr 3 jeśli w roku szkolnym 2005/06 było tu 509 dzieci, to w tym roku szkolnym już tylko 276.

Temat wywołał duże emocje. Prezydent nie porozumiał się bowiem z nikim w tej sprawie, tylko ogłosił swoją wolę. Dogadał się ze starostą i obaj zgodzili się, że w miejsce zlikwidowanego gimnazjum przeniesiony zostanie zespół szkół specjalnych prowadzonych przez starostwo. A starostwo przekaże miastu budynek szkoły specjalnej z działką, którą będzie można sprzedać inwestorowi.

GIMNAZJUM W ZESPÓŁ

Nauczyciele gimnazjum zostali zaproszeni do prezydenta na czwartek. Nie przyjdą z pustymi rękami, tylko z propozycją zgłoszoną przez Radę Pedagogiczną. Jest w niej mowa o przekształcenie gimnazjum z oddziałami integracyjnymi (czyli niepełnosprawnymi dziećmi) w Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, w skład którego wchodzić będą gimnazjum i liceum.

"Nasze rozeznanie wskazuje na to, że w naszym powiecie potrzebna jest szkoła kształcąca osoby niepełnosprawne na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Corocznie do naszej szkoły zgłaszają się rodzice z całego powiatu z prośbą o przyjęcie ich dzieci. Niestety jesteśmy zmuszeni im odmawiać. Wielu uczniów naszej szkoły chętnie podjęłoby naukę na poziomie ponadgimnazjalnym w naszej placówce" - napisali nauczyciele.

MNIEJ DZIECI

To jedna z propozycji, jaką radni będą poddawać analizie. Jak się dowiedzieliśmy, także kluby radnych przygotują własne propozycje. Na przykład radni Platformy Obywatelskiej zgłosili trzy propozycje. Powodem zmniejszenia ilości szkół jest trwający niż demograficzny oraz rosnące koszty utrzymania szkół, a właściwie zapewnienia pensji nauczycielom, co pochłania trzy czwarte wydatków na oświatę.

Po spotkaniu z nauczycielami, prezydent spotka się z rodzicami uczniów. Do tej pory prezydent proponował, aby uczniowie niepełnosprawni przeszli do Szkoły Podstawowej Nr 7, a zdrowi do gimnazjów 2 i 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie