Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Stalowej Woli wsparł konstrukcję taniego respiratora

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Części niezbędne do złożenia urządzenia wentylującego VentilAid można wydrukować na drukarce 3D
Części niezbędne do złożenia urządzenia wentylującego VentilAid można wydrukować na drukarce 3D VentilAid
Grupa inżynierów, konstruktorów i specjalistów stworzyła mobilne urządzenie do oddychania, o funkcji respiratora, zaprojektowane bezpośrednio jako odpowiedź na potrzeby pacjentów chorujących na Covid-19 – projekt VentilAid. Miasto Stalowa Wola jako pierwszy samorząd zostało partnerem projektu.

– Dziękujemy prezydentowi miasta Lucjuszowi Nadbereżnemu za wiarę w nasze przedsięwzięcie i wsparcie – mówią twórcy VentilAid.

– Stalowa Wola jest symbolem polskiego talentu, determinacji, pracowitości i wiary w to, że Polska i Polacy potrafią. Nasze DNA zobowiązuje nas dzisiaj do wspierania genialnego projektu VentilAid, taniego i dostępnego urządzenia wspomagającego oddychanie u chorych z koronawirusem – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Jak mówią pomysłodawcy, epidemia koronawirusa zmieniła zasady gry na całym świecie. Dotychczas rzeczywistość cechowała wolność, szeroka dostępność bogatej gamy towarów i usług. Ostatnie wydarzenia zmieniły świat jaki znaliśmy oraz nas samych.

Większość krajów cierpi na brak dostępu do profesjonalnego sprzętu medycznego. Sprzęt ratujący życie może nie zostać wyprodukowany i dostarczony w wystarczająco krótkim czasie, aby pomóc chorym obecnie i w najbliższym czasie. Wreszcie cena takich urządzeń może przekroczyć możliwości nawet dobrze zorganizowanych krajów.

– Gdy zdaliśmy sobie sprawę z zasięgu tego narastającego problemu, uznaliśmy, że respiratory są obecnie kluczowymi wyrobami medycznymi, których dostępność szybko spada – mówią konstruktorzy.

I tak narodził się pomysł, by stworzyć VentilAid. Mobilne urządzenie do oddychania, o funkcji respiratora działa w trybach CPAP i BiPAP, dostosowuje się do rytmu oddychania pacjenta. Jest to trzeci prototyp urządzenia (MK III) testowany medycznie.

– Jesteśmy w trakcie starań o certyfikacje, nasze urządzenie nie posiada jeszcze atestów. Jest to urządzenie ostatniej szansy – kiedy nie ma dostępu do certyfikowanego sprzętu – mówią twórcy.

Zespół VentilAid publikuje dokumentację projektu na stronie GitLab. Ma ona status licencji non-commercial CC Open Source. Oznacza to, że każdy może pobrać, edytować i wyprodukować urządzenie, jednak nie może uzyskać z tego tytułu żadnych dochodów.

– Globalna pandemia jest zagrożeniem dla całej ludzkości. Mając odpowiednie zasoby, czujemy, że ponosimy moralną odpowiedzialność za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, szczególnie w tych trudnych czasach. Nie możemy sobie wyobrazić, że moglibyśmy żądać opłaty za nasz projekt. Dlatego wszystkie rozwiązania, zgodnie z jednomyślną decyzją zespołu, są ogólnodostępne do celów niekomercyjnego i otwartego użytkowania. Niech każdy, kto ma dostęp do podstawowych zasobów, ma możliwość wdrożenia naszych rozwiązań i przysłużenia się w walce z pandemią – informują autorzy projektu.

Części niezbędne do złożenia urządzenia VentilAid można wydrukować na drukarce 3D. Koszt produkcji urządzenia to około 200 złotych (druk wraz z materiałem, siłowniki, włącznik i źródło energii). Koszt urządzenia w wersji MK III jeszcze jest szacowana.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie