OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Primoż Roglić wygrał ósmy etap wyścigu Vuelta a Espana.
Primoż Roglić wygrał ósmy etap wyścigu Vuelta a Espana. Fot. PAP/EPA/Manuel Bruque
Słoweniec Primoż Roglić (Jumbo-Visma) wygrał 8. etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Liderem klasyfikacji generalnej został jego kolega z drużyny Amerykanin Sepp Kuss, który w sobotę był siódmy z dwusekundową stratą do zwycięzcy.

Primoż Roglić wygrał ósmy etap Vuelta a Espana

Odcinek liczył 165 kilometrów z Denii do Xorret de Cati i nie brakowało na nim podjazdów. Najtrudniejszy, pierwszej kategorii, zaczynał się siedem kilometrów przed metą, ale ta nie była usytuowana na szczycie, tylko po zjeździe.

To właśnie w trakcie tej wspinaczki zasadnicza grupa dogoniła ostatnich śmiałków, którzy wcześniej zdecydowali się na ucieczkę. W końcówce tempa najlepszych zawodników nie zdołał wytrzymać Francuz Lenny Martinez (Groupama-FDJ), który jechał w czerwonej koszulce lidera. Ostatecznie stracił do Roglicia minutę i 10 sekund.

Losy etapu rozstrzygnął sprinterski pojedynek grupy faworytów. Tuż za Rogliciem finiszowali ubiegłoroczny triumfator, Belg Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) i Hiszpan Juan Ayuso (UAE Team Emirates).

Sepp Kuss nowym liderem klasyfikacji generalnej

W klasyfikacji generalnej nowym liderem został Kuss, który o 43 s wyprzedza drugiego Hiszpana Marca Solera (UAE Team Emirates). Zwycięzca sobotniego etapu plasuje się na siódmej pozycji.

W niedzielę kolarze przejadą prawie 185 km z Kartageny do Collado de la Cruz de Caravaca. Zakończenie wyścigu 17 września w Madrycie.