Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedmioty ścisłe dla gimnazjalistów (video)

Dorota Klusek [email protected]
Wczoraj test humanistyczny z Echa Dnia pisali uczniowie Gimnazjum nr 3 w Kielcach.
Wczoraj test humanistyczny z Echa Dnia pisali uczniowie Gimnazjum nr 3 w Kielcach. D. Klusek
Egzamin na zakończenie gimnazjum. Dziś propozycja ćwiczeń do części drugiej, matematyczno-przyrodniczej.

Przykładowy test opracowały

Przykładowy test opracowały

Ewa Karlińska - ukończyła matematykę w Akademii Pedagogicznej w Krakowie, nauczyciel kontraktowy. Współautorka ćwiczeń z zakresu matematyki.
Anna Grzeszczyk - współautorka zagadnień z zakresu matematyki.
Marzanna Garnulewicz - autorka zagadnień z fizyki.
Anna Kozłowska - autorka zagadnień z chemii.
Agnieszka Wiatrowska - autorka zagadnień z biologii.
Elżbieta Wołoszyn - autorka zagadnień z geografii.

Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce - to najważniejsza umiejętność, jaką muszą wykazać się uczniowie, podczas rozwiązywania egzaminu na zakończenie gimnazjum z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ciąg dalszy nauki z "Echem Dnia".

CODZIENNOŚC W ZADANIACH

Środa, 25 kwietnia. Tego dnia, o godzinie 9, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, przystąpią do rozwiązywania części drugiej testu końcowego. Po wtorku, który upłynie dla nich pod znakiem przedmiotów humanistycznych, tym razem będą musieli zmierzyć się z matematyką, biologią, geografią, chemią oraz z fizyką z astronomią.

Jak się przygotować do testu matematyczno-przyrodniczego?

Jak się przygotować do testu matematyczno-przyrodniczego?

1. przypomnij sobie wiadomości z matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki z astronomią;
2. nie lekceważ rzeczy pozornie błahych, nie każdy wie ile minut ma godzina;
3. zaprzyjaźnij się z wykresami i tabelami, można z nich odczytać wiele cennych informacji;

W ciągu 120 minut, jaki mają na rozwiązanie testu, gimnazjaliści wykażą, w jakim stopniu opanowali pojęcia z tych przedmiotów, czy radzą sobie z wyszukiwaniem informacji, czy dostrzegają związki i zależności pewnych zjawisk oraz jak wykorzystują wiedzę do rozwiązywania problemów.

- Problemów wziętych z naszego codziennego życia - dodaje Ewa Karlińska, matematyczka, współautorka propozycji ćwiczeń do naszego testu sprawdzającego wiedzę matematyczno-przyrodniczą. - Stąd jak liczenie procentów, to w postaci podatku VAT, albo na przykładzie promocji. W obu przypadkach umiejętność przydatna. Jak pola figur, to też w formie powierzchni, z którymi stykamy się na co dzień.

TABELE, WYKRESY, PODZIAŁKI

A ponieważ zadania opierają się na prawdziwym życiu, stąd warto przypomnieć sobie takie podstawowe informacje, jak te dotyczące czasu: ile sekund ma minuta, a ile minut godzina, ile dni mają poszczególne miesiące. Zagadnienia banalne? Okazuje się, że nie. - Uczniowie mają problemy z rozwiązaniem zadań, w których trzeba sięgnąć do takich wiadomości. Na dodatek, dziś w dobie komórek i czasomierzy cyfrowych, nie wiedzą, jak wygląda zegarek analogowy - wyjaśnia Ewa Karlińska.

Tak jak na teście niezbędna będzie praktyczna wiedza, tak samo też nie obędzie się bez umiejętności odczytywania informacji z tabel. A zestawienia, wykresy, podziałki, pojawią się nie tylko przy zadaniach matematycznych, stąd warto poćwiczyć. Jest jeszcze trochę czasu.

Co jeszcze trzeba sobie przypomnieć do testu? - Skalę i jej zastosowanie - odpowiada Ewa Karlińska. - Jak na mapie wygląda określona, rzeczywista powierzchnia, czyli przeliczanie metrów na centymetry kwadratowe. Uczniom problemy także stwarza zastosowanie ułamków zwykłych w życiu codziennym, nie obędzie się także bez zadań z niewiadomą, w których trzeba będzie zastosować równanie oraz układ równań.

SĄ Z NAMI

Propozycje ćwiczeń do naszego testu przygotowały nauczycielki z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach. - W naszej szkole przykładamy bardzo dużą wagę do tego, by uczniowie rozwiązywali jak najwięcej przykładowych testów, ale mamy widoczne tego efekty. Na pięć edycji testów gimnazjalnych, nasza szkoła, pod względem wyników, aż cztery razy była na pierwszym miejscu w województwie świętokrzyskim - mówi dyrektor Kolegium, Albert Ślefarski.

Honorowy patronat nad edukacyjną akcją "Echa Dnia" sprawuje świętokrzyski kurator oświaty, Janusz Skibiński.

Zaplanuj naukę z "Echem Dnia"

Dzisiaj zamieszczamy propozycję ćwiczeń, które pomogą się wam przygotować do części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego. Kolejny znajdziecie w "Echu Dnia" w czwartek, 19 kwietnia.
Od poniedziałku, 19 marca, będziemy publikować propozycje testów, przygotowujące do matury pisemnej. Szczegóły znajdziecie 15 marca w dodatku "Maturzyści".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przedmioty ścisłe dla gimnazjalistów (video) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie