Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszów. Dzięki Unii stare koryto Łęgu stało się miejscem rekreacji i sportów [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Starorzecze Łęgu zamieniło się w atrakcyjne miejsce rekreacji dla mieszkańców gminy i gości
Starorzecze Łęgu zamieniło się w atrakcyjne miejsce rekreacji dla mieszkańców gminy i gości Zdzisław Surowaniec
Od wiosny tego roku można już było w pełni korzystać z rekreacji, jaką umożliwiło zagospodarowanie starego koryta rzeki Łęg w Przyszowie. Wszystkie prace przy zbiorniku prowadzone były pod nadzorem przyrodnika z uwagi na występowanie na tym obszarze chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Zagospodarowania starorzecza oprócz robót przy zbiorniku objęło budowę altanki oraz ciągu pieszego z kruszywa i częściowo z drewna. Wykonanych zostanie również osiem tablic edukacyjnych, które rozmieszone zostaną wzdłuż ścieżki spacerowej oraz przy wiatach rekreacyjnych, tworząc ścieżkę edukacyjną. Koszty całkowite projektu to blisko 1 milion 440 tysięcy złotych. Kwota unijnego dofinansowania wynosiła prawie 1,2 miliony złotych.

Jeszcze do niedawna niewiele osób wierzyło, iż przygotowywaną od wielu lat dokumentację projektową na zagospodarowanie starego koryta rzeki Łęg w Przyszowie uda się doprowadzić do finału. Trudność w opracowaniu dokumentacji wynikała ze skomplikowanych uwarunkowań środowiskowych wynikających z obszaru Natura 2000, który obejmuje teren gminy.

Jednakże konsekwentne działania wójta Gminy Bojanów Sławomira Serafina okazały się słuszne. We wrześniu 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisana została umowa na „Zagospodarowanie starego koryta rzeki Łęg w Przyszowie w celu ochrony i przywrócenia właściwego stanu siedliska przyrodniczego i gatunku”.

Projekt obejmował powiększenie i pogłębienie istniejącego starorzecza. Wynosząca 2,42 hektara powierzchnia starorzecza została powiększona o 0,94 hektarów. Łączna powierzchnia powiększonego starorzecza wynosi 3,36 hektara. Zbiornik ma kształt węża o długości 1 tysiąca 303 metrów i szerokości od 8 do 56 metrów. Powstały dwie wiaty ze stołami i ławkami oraz miejscem do grillowania. Wzdłuż starorzecza wykonany został ciąg pieszy – częściowo jako chodnik z tłucznia, a na odcinku ponad 400 metrów również jako pomost o konstrukcji drewnianej – co uatrakcyjniło całość projektu.

Minie jeszcze trochę czasu, zanim zieleń pokryje teren budowy. Przy zbiorniku wznosi się góra piasku, powstała z pogłębienia starorzecza. Szkoda tylko, że już widać ślady wandalizmu – w wodzie unoszą się plastykowe torebki, w trawie widać butelki i puszki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie