Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Punkt wyrabiania paszportów i dowodów osobistych w Stalowej Woli już otwarty. Powstał w zmodernizowanym dworcu kolejowym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dworzec kolejowy w Rozwadowie, gdzie jest punkt paszportowy
Dworzec kolejowy w Rozwadowie, gdzie jest punkt paszportowy Jacek Rodecki/Stalowka.Net
Nareszcie powstał długo wyczekiwany punkt paszportowy w Stalowej Woli. Mieści się w zmodernizowanym dworcu kolejowym na osiedlu Rozwadów.

Powstał punkt paszportowy w Stalowej Woli

Za utworzenie punktu paszportowego w Stalowej Woli odpowiedzialny jest Wojewoda Podkarpacki, który po analizie przeprowadzonej w 2021 roku struktury punktów paszportowych funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, podjął decyzję o utworzeniu takich miejsc w Mielcu, Stalowej Woli, Sanoku i Lubaczowie.

Punkt paszportowy w Stalowej Woli został uruchomiony 7 grudnia po przeprowadzonym naborze oraz szkoleniu pracowników. Punkt obsługi klientów został dostosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Podlega pod Oddział Zamiejscowy w Tarnobrzegu. Na etapie początkowym jego funkcjonowania zostały utworzone dwa stanowiska obsługi klientów. Szacuje się, że w ciągu roku obsłuży on z powiatu stalowowolskiego i okolic 8 tysięcy osób.

Biuro Obsługi Klientów Urzędu Miasta także w zmodernizowanym dworcu

W tym samym pomieszczeniu utworzone zostało również Biuro Obsługi Klienta Urzędu Miasta, gdzie mieszkańcy będą mogli złożyć wniosek i odebrać dowód osobisty, uregulować kwestie związane z gospodarką komunalną i kwestiami podatkowymi. Wachlarz usług ma się poszerzać, w zależności od tego, czego będą oczekiwać sami klienci, wypełniając ankietę.

Na otwarciu ośrodka administracji publicznej był obecny wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, który powiedział, że po Sanoku, Stalowa Wola jest kolejnym miejscem na mapie Podkarpacia, gdzie takie biuro powstało. W przyszłym roku ma to być Mielec. - Administracja bliżej mieszkańców, bliżej obywateli - zapewniał wicewojewoda.

Należy przypomnieć, że punkt paszportowy w Stalowej Woli działał siedemnaście lat temu. W ramach swoich kompetencji wojewoda zapewnia obsługę kadrową, zatrudnia dwóch pracowników na pełnych etatach. Ze swojej strony magistrat udostępnił lokal z wyposażeniem, sprzętem informatycznym, poczekalnią, kącikiem dla dzieci i wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Koszt adaptacji z pracami remontowymi wyniósł około 500 tysięcy złotych.

Z danych przekazanych przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki wynika, że rośnie liczba wydawanych paszportów w województwie. W 2020 roku było ich ponad 40 tysięcy, w 2021 - 51 tysięcy, 2022 - 112 tysięcy, od 1 stycznia do 30 listopada 2023 - 88 tysięcy. Realny czas oczekiwania na dokument to około dwa tygodnie.

Przewodniczący Rady Miasta Stalowej Woli Stanisław Sobieraj zwrócił uwagę, że działalność Terenowego Urzędu Paszportowego to kolejne działanie po remoncie Rynku, modernizacji dworca PKP, mające na celu ożywić to miejsce i przywrócić dawne funkcje handlowo-gospodarcze w Rozwadowie.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny powiedział, że 7 grudnia to ważny dzień dla mieszkańców miasta i powiatów ościennych. Od dawna bowiem stalowowolanie chcieli składać wniosek o paszport i odbierać go w swoim rodzinnym mieście, nie w Rzeszowie, nie w Tarnobrzegu. - Dotrzymaliśmy słowa - stwierdził prezydent.

Powstała filia Urzędu Miasta

Postanowiono pójść o krok dalej i otworzyć przy tej okazji filię Urzędu Miasta, gdzie mieszkańcy takich osiedli jak: Rozwadów, Piaski, Charzewice, Poręby, Młodynie, Widok, będą mieli możliwość, także dzięki dogodnej komunikacji miejskiej dojechać pod same drzwi punktu.

Filia Urzędu Miasta czynna jest w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od 7:30 do 15:30, we wtorki od 10:00 do 18:00. Obsługa interesantów Punktu Paszportowego będzie prowadzona w poniedziałki i środy w godzinach od 9:00 do 15:15, we wtorki od 10:00 do 17:45, w czwartki i piątki od 8:00 do 15:15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie