Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachmistrze poszukiwani

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Każda gmina ma biuro spisowe. Część jeszcze przyjmuje aplikacje

35 złotych

35 złotych

Około 35 złotych Główny Urząd Statystyczny zapłaci rachmistrzowi za zebranie danych z jednego gospodarstwa rolnego.

Do 16 czerwca trwa nabór chętnych na rachmistrza w Powszechnym Spisie Rolnym. Startować może praktycznie każdy, kto skończył 18 lat, a na Podkarpaciu rachmistrzów będzie potrzeba aż 1186.

Kandydat na rachmistrza musi legitymować się wykształceniem co najmniej średnim (preferowane rolnicze, geodezyjne lub ekonomiczne), być osobą godną zaufania, znać zagadnienia z zakresu rolnictwa w podstawowym zakresie, biegle posługiwać się językiem polskim i mieszkać, pracować lub pobierać naukę na terenie gminy, w której będzie spisywać dane dla Głównego Urzędu Statystycznego. Musi też być sprawny fizycznie, posiadać umiejętności interpersonalne oraz znać obsługę komputera.

DO 16 CZERWCA
Nabór rachmistrzów - w województwie potrzeba ich 1186, a na przykład w Tarnobrzegu 11, w Stalowej Woli - 6 - trwa do 16 czerwca. W każdej gminie utworzono biuro spisowe, do którego należy składać aplikacje. Część urzędów nabór podzieliło na kilka etapów - po przyjęciu zgłoszeń trzeba je zweryfikować pod względem formalno prawnym, a następnie przekazać dane kandydatów na rachmistrza do urzędów statystycznych.

Dlatego w każdej miejscowości nabór może różnić się terminami. Na przykład w Tarnobrzegu zgłoszenia będą przyjmowane do 15 czerwca, a w Stalowej Woli już trwa weryfikacja chętnych.

Później, na przełomie czerwca i lipca, rachmistrze przejdą 4-dniowe szkolenie. Potem czeka ich jeszcze wywiad przedspisowy. Dopiero od 8 września do 31 października będą musieli przejść, odwiedzić i spisać dane ze wszystkich gospodarstw rolnych na przydzielonym im obszarze.

Ważne

Ważne

Oferta kandydata na rachmistrza powinna zawierać podanie plus ksero dowodu osobistego i ksero dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły średniej (w tym telefon kontaktowy oraz adres e-mail) oraz oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych.

PO CO SPIS?
Jest o co powalczyć. Za przeprowadzenie spisu rolnego w jednym gospodarstwie rachmistrz otrzyma 35 zł brutto. Biorąc pod uwagę ilość gospodarstw w gminach i ilości rachmistrzów, każdy z nich może zarobić na rękę nawet kilka tysięcy złotych.

Ostatni spis rolny był przeprowadzony w 2002 roku. Tegoroczny będzie pierwszym unijnym spisem. Będzie też wyjątkowy pod innym względem. Rachmistrzowie w ogóle nie będą pracowali na papierze. Czeka ich praca tylko na nośnikach elektronicznych.

Rolnicy będą odpytywani nie tylko o wielkość gospodarstwa, ale także o rodzaj upraw, zwierzęta, używane maszyny, użycie nawozów i liczbę osób pracujących w gospodarstwie rolnym. Dane te będą przydatne między innymi do określenia jakie dotacje dostanie nasze rolnictwo od Unii Europejskiej w przyszłych latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie