MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni Grębowa uchwalili dwuletni plan opieki nad zabytkami

/KaT/
Pałac Rodziny Dolańskich został wybudowany w I połowie XIX wieku. Życzeniem nieżyjących już właścicieli było, aby budynek wraz z parkiem służył dzieciom i ich edukacji. To jeden z kilku zabytków, jaki znajduje się na terenie gminy Grębów.
Pałac Rodziny Dolańskich został wybudowany w I połowie XIX wieku. Życzeniem nieżyjących już właścicieli było, aby budynek wraz z parkiem służył dzieciom i ich edukacji. To jeden z kilku zabytków, jaki znajduje się na terenie gminy Grębów. Klaudia Tajs
Remonty zabytkowych kapliczek, nagrobków czy nekropoli na terenie gminy Grębów możliwe są dzięki dotacjom, jakie stowarzyszenia i parafie otrzymują z gminnego budżetu. Wczoraj radni Grębowa przyjęli plan opieki nad zabytkami na dwa kolejne lata.

Uchwalony przez radnych plan opieki nad zabytkami, to dokument, na którym bazują osoby i instytucje starające się o finansowe wsparcie na renowację obiektów u wojewódzkiego konserwatora zabytków, czy marszałka województwa. - Ta strategia jest potrzebna tym osobom w staraniach o pieniądze - tłumaczy Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - Jest to dokument, który jest niezbędny także dla naszego planowania budżetu. Dzięki tej strategii wiemy, ile w danym roku możemy przeznaczyć na renowację poszczególnych obiektów.

Gmina, jako samorząd nie posiada zabytków, nad którymi prowadziłaby bezpośredni nadzór. Zabytki znajdujące się na terenie gminy należą do miejscowych parafii. Jeden z najwspanialszych i najokazalszych obiektów, jakim może pochwalić się gmina wybudowany w I połowie XIX wieku Pałac Rodziny Dolańskich, lokalnych fundatorów, należy do powiatu. Działa w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. - Jest jeszcze kościół w Grębowie, kaplica Dolańskich na grębowskim cmentarzu i kilka zabytkowych nagrobków - wyliczył wójt Skóra. - Mamy także dwa wojskowe cmentarze w miejscowości Krawce i Wydrza.

Rocznie w budżecie gminy, radni rezerwują na prace konserwatorskie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pieniądze przekazywane są formie dotacji stowarzyszeniom i parafiom, które co jakiś czas zwracają się z prośbą o pomoc w modernizacji kapliczek, kościelnego zegara czy zabytkowych nagrobków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie