Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomyśl nad Sanem w akcji „Podaj dalej… drugie życie odpadów”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie z Rzeczycy Długiej zmobilizowali siły i pomysły starszych i młodszych i wykonali z odpadów 2,5 metrowe jabłko
Uczniowie z Rzeczycy Długiej zmobilizowali siły i pomysły starszych i młodszych i wykonali z odpadów 2,5 metrowe jabłko m. Czerepak
Radomyśl nad Sanem po raz kolejny przystąpił do udziału w akcji „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Ale nade wszystko akcja ta miała uświadomić tych małych i trochę starszych o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

W szkołach ogłoszono konkurs. Z odpadów (skrawki materiałów, stare ubrania, gazety, butelki PET) trzeba było wykonać maskotkę lub inny przedmiot, który stał się symbolem szkoły. Zdaniem jurorów prace konkursowe były naprawdę piękne i pomysłowe. I tak szkoła w Chwałowicach zrobiła z butelek wiatrak, bo z tego alternatywnego źródła energii słynie ich miejscowość. Młodzież z Antoniowa z puszek aluminiowych wykonała rozetę orzecha wodnego (bo tamtejsza szkoła znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu). Uczniowie z Radomyśla wykonali Ekofelka – super bohatera, który pilnuje, by cała szkolna społeczność dokonywała mądrych zakupów, nie marnowała zasobów wody i energii elektrycznej, a kiedy już odpady się pojawią, by je segregować i oddać do recyklingu.

A na koniec istna petarda - uczniowie z Rzeczycy Długiej zmobilizowali siły i pomysły starszych i młodszych i wykonali 2,5 metrowe jabłko. Wybór taki - jak sami podkreślali - był oczywisty, gdyż szkoła ma certyfikat szkoły promującej zdrowie, a logo tego certyfikatu to właśnie wspomniane jabłko, które bardzo wiernie odwzorowali. Tyle tylko, że jabłko było skupiskiem różnorakich odpadów: butelek, starych ubrań, resztek materiałów, nakrętek, kubków. Zdaniem komisji ta praca najlepiej i najpiękniej zrealizowała ideę konkursu.

Niepotrzebne śmieci – zamiast na wysypisko - trafiły na wystawę. Nagrodą w konkursie był wyjazd dla grupy realizującej zadanie do Jaskini Raj, która jest jedną z piękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju. Odwiedzili również Centrum Neandertalczyka – najnowsze odkrycie znajdujące się w Górach Świętokrzyskich, w którym pradawne losy ziemi są odkrywane za pomocą najnowszych technologii. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i wrażenia, które zrobiła na nas wyprawa do rezerwatu przyrody „Jaskinia Raj”.

- Na wycieczkę mogliśmy zabrać tylko zwycięzców, niemniej jednak wszystkim szkołom biorącym udział w konkursie należą się wyrazy uznania i podziękowania - powiedzieli organizatorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie