Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Tarnobrzegu w sprawie spalarni śmieci jest nieważne. Zbyt mało mieszkańców przyszło na głosowanie. Zobacz wyniki

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Referendum lokalne w Tarnobrzegu jest nieważne, ponieważ wzięło w nim udział mniej niż 30 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców. Miejska komisja do spraw referendum podała, że frekwencja wyniosła 15,70 procent. Zdecydowana większość głosujących w referendum opowiedziała się przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż tysiąc metrów od Jeziora Tarnobrzeskiego.

Znane są wyniki referendum w Tarnobrzegu. Większość głosujących przeciwna lokalizacji spalarni w odległości mniejszej niż tysiąc metrów od Jeziora Tarnobrzeskiego

Podczas referendum lokalnego przeprowadzonego w niedzielę 17 września mieszkańcy Tarnobrzega odpowiadali na pytanie: Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?

Miejska komisja do spraw referendum podała w niedzielę wieczorem, że w referendum wydano 5709 kart do głosowania, z czego 5655 było ważnych, a 54 nieważnych.

Zgodnie z ustawa o referendum lokalnym referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania. W przypadku tarnobrzeskiego referendum próg ten wynosił ponad 10,8 tysiąca głosujących i nie udało się go przekroczyć. Frekwencja wyniosła 15,70 procent.

Na większości oddanych głosów ważnych zaznaczono odpowiedź TAK, co było równoznaczne z opowiedzeniem się przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego.

Na TAK zagłosowało 5070 osób, na NIE - 585 osób.

Było to pierwsze referendum lokalne w Tarnobrzegu. Samorząd miejski przeprowadził głosowanie na wniosek mieszkańców. Pod inicjatywą, która daje możliwość wypowiedzenia się w ważnej dla lokalnej społeczności sprawie, komitet referendalny zebrał więcej podpisów niż wymagane 10 procent, było ich 4687. Treść pytania opracowali sam inicjatorzy referendum. Udzielenie odpowiedzi na pytanie zaczynające się od słów "Czy jesteś przeciwko..." sprawiło kłopot.

O budowę spalarni śmieci, a dokładnie instalacji termicznego przekształcania odpadów przy ulicy Chmielowskiej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, stara się austriacki koncern FCC Environment CEE. Działka miejska, którą chce wydzierżawić inwestor, znajduje się w linii prostej około 450 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie