Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba uczestników baranowskiego festiwalu

KaT
Gdy jedni prezentowali się na scenie, inni przygotowywali się do wyjścia
Gdy jedni prezentowali się na scenie, inni przygotowywali się do wyjścia Fot. archiwum
- Ludowy folklor nie zanika, a świadczy o tym rekordowa liczba wykonawców, która zaprezentowała się podczas naszego festiwalu - mówił Krzysztof Pitra, dyrektor Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. Przez dwa dni, podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego Twórczości Dziecięcej "Dziecko w Folklorze" wystąpiło ponad 500 wykonawców.

Uczestnicy festiwalu to dzieci i młodzież. Stała gwardia, o której mówią organizatorzy festiwalu to zespoły z Mazowsza, Wielkopolski, Małopolski, Śląska i Podhala. To także dzieci i młodzież z naszego regionu, którzy jadą na festiwal do Baranowa z nadzieję, że ich występ zostanie doceniony, a w drogę powrotną zabiorą z sobą drewnianego Ptaka Klepaka, główną nagrodę festiwalu.

Festiwalowe przesłuchania ruszyły w sobotni poranek. Sala widowiskowa domu kultury w Baranowie wypełniona była po brzegi tymi, którzy czekali na swoje pięć minut, i tymi, którzy przyszli i przyjechali posłuchać i zobaczyć ludową kulturę, której trudno szukać na co dzień. Sobota to także wieczorny koncert gwiazdy. Wystąpił zespół "Czeremcha" spod Białegostoku, który z powodu powtarzających się licznych bisów, długo nie mógł zejść ze sceny.

Komisja, pod przewodnictwem Alicji Haszczak, etnochoreograf z Rzeszowa wysłuchała 53 programy artystyczne, w tym 18 zespołów tanecznych, 6 widowisk teatralnych, 9 zespołów śpiewaczych, 10 solistów śpiewaków, 2 kapel i 8 solistów instrumentalistów. Wybór najlepszych był bardzo trudny. - Ponieważ tegoroczny poziom prezentacji był bardzo wysoki - przyznał zadowolony Krzysztof Pitra, organizator festiwalu. - Dlatego niedzielne obrady komisji były bardzo głośne i burzliwe.

Wyniki ogłoszono w południe. Wręczanie Ptaków Klepaków, nagród rzeczowych, dyplomów w poszczególnych kategoriach trwało ponad godzinę. Komisja przyznała także nagrody rzeczowe dla instruktorów zajmujących się rodzimym folklorem, którzy przygotowali występy konkursowe. Zwieńczeniem festiwali było wspólne podziękowanie na scenie organizatorów w towarzystwie Lasowiaczek i pokłon w stronę uczestników.

Rekordowa liczba uczestników kolejny raz utwierdziła organizatorów festiwalu, że należy zmienić jego termin. - Chcielibyśmy zorganizować folklor w plenerze, a w październiku jest to trudne do zrealizowania - zdradza dyrektor Pitra. - Dlatego zastanawiamy się nad przeniesieniem festiwalu na cieplejszy miesiąc. Przesłuchania uczestników odbywałyby się w pomieszczeniach zamkniętych. Ale już cała reszta, jak koncert finałowy, czy imprezy towarzyszące, mogłyby się odbyć na dużej scenie w plenerze, którego u nas nie brakuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie