MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy efekt kwesty na cmentarzu parafialnym w Rudniku nad Sanem. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Porządkowanie zapomnianych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Rudniku nad Sanem
Porządkowanie zapomnianych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Rudniku nad Sanem Danuta Kacprzyk
Podczas kwesty na odnowę zabytkowych, zapomnianych nagrobków na cmentarzu w Rudniku nad Sanem zebrano 13 tysięcy 508,72 złotych. To rekord.

Koszt prac przy naagrobku

W tym roku wolontariusze zebrali do puszek rekordowa sumę: 13 493,21 złotych, plus 3 euro, plus 30 eurocentów (po przeliczeniu według dzisiejszego kursu euro w NBP = 15,51 złotych). Łącznie całość po przeliczeniu na złotych daje to wynik 13 tysięcy 508, 72 złotych – poinformowała nas doktor Danuta Kacprzyk.

W roku 2021 koszt prac przy nagrobku, który posiada indywidualny wpis do rejestru zabytków został wyceniony na kwotę 12 tysięcy 500 złotych. Na wykonanie tych prac jest już pozytywna decyzja z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego. Została ona wydana na złożony, za zgodą księdza proboszcza Stanisława Czachora, przez Danutę Kacprzyk wniosek o zgodę na prowadzenie prac przy zabytku ruchomym.

Kwestowała grupa uczniów

W tym roku kwestowała bardzo liczna grupa uczniów przygotowana przez: dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem Beatę Jaszczur, a także ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaangażowana przez nauczyciela historii Marka Uldynowicza. Obydwoje pedagodzy od pierwszej kwesty „Ratujmy zabytkowe groby” należą do osób, które kwestują ze swoimi wychowankami i osobiście są również wolontariuszami zbierającymi datki do puszek.

Tegoroczną kwestę wsparła również grupa osób z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku nad Sanem, w tym przedstawiciele Młodzieżowej Grupy Ratowniczej.

Przyjaciele kwest

W szeregach tegorocznych wolontariuszy byli współorganizatorzy I kwesty, którzy jak co roku od rannych do wieczornych godzin wraz ze swoimi rodzinami zbierali datki do puszek: Zbigniew Dybka, Arkadiusz Urban, Marek Mierzwa, Marek Uldynowicz i Danuta Kacprzyk.

Wspierała ich liczna grupa osób dorosłych - coroczni przyjaciele kwest i wszelkich działań na rzecz cmentarza: Lucyna i Ryszard Żureccy, Marta i Tadeusz Pałka, Ewa i Marta Mierzwa, Rozlazły Lucyna, Stanisława Burda, Wiesław Gołąbek, Michał Wraga, Dorota Konior.

Zobacz zdjęcia z kwesty na cmentarzu w Rudniku nad Sanem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie