Jacek Czaplewski
Lewandowski wrócił i dobił Betis. Potężna przewaga Barcelony nad Realem
Lewandowski wrócił i dobił Betis. Potężna przewaga Barcelony nad Realem PAP, EPA/Julio Munoz
Liga hiszpańska. Robert Lewandowski wrócił po miesięcznej pauzie i od razu strzelił decydującego gola. Jego Barcelona wygrała na wyjeździe z Betisem 2:1 w zaległym meczu 17. kolejki. Dzięki wygranej zwiększyła przewagę nad Realem Madryt do rekordowej liczby punktów - ośmiu.

La Liga. Betis - Barcelona 1:2. Gol Lewandowskiego

Robert Lewandowski z powodu dyskwalifikacji wrócił do La Ligi po równym miesiącu. Pod jego nieobecność Barcelona wygrała wszystkie mecze po 1:0 i dzięki temu zwiększyła przewagę nad Realem Madryt do pięciu punktów.

To był drugi mecz Barcelony z Betisem w tym sezonie, ale pierwszy w lidze. W styczniu doszło między nimi do walki o finał Superpucharu Hiszpanii. W arabskim Rijadzie Robert Lewandowski strzelił gola z gry, potem drugiego w konkursie rzutów karnych, a Barca po mękach awansowała i trzy dni później (15 stycznia) cieszyła się ze zdobycia trofeum.

Środowy mecz był równie intensywny i wymagający z perspektywy Barcelony. Betis dobrze zakładał pułapki ofsajdowe (cztery w pierwszej połowie). Z tego powodu sędzia nie uznał bramki, którą po zagraniu Frenkiego de Jonga zdobył Raphinha. W drugim polu karnym musiał wykazać się za to Jules Kounde, blokując groźną próbę Sergio Canalesa.

Raphinha autorem pierwszej bramki

W tym meczu Lewandowski długo pełnił rolę podającego niż wykańczającego akcję. Jeszcze przed zmianą stron mógł zaliczyć asystę, gdyby tylko Gavi nie spudłował. Na potęgę marnował także Pedri.

Wreszcie nastąpiła 65 minuta, kluczowa dla losów meczu. Stale atakująca Barcelona wprowadziła piłkę w pole karne. Stamtąd Alejandro Balde odegrał wzdłuż bramki, gdzie nabiegający Raphinha dopełnił formalności. To trzeci gol Brazylijczyka w tym sezonie.

Lewandowski dobił Betis. Czternasty gol w sezonie

W 80 minucie Barcelona dobiła Betis. Po rzucie rożnym dośrodkowanie przedłużył Ronald Araujo, a po przyjęciu prawą nogą futbolówkę do siatki skierował Robert Lewandowski. To jego czternasta bramka w sezonie.

Betis złapał kontakt w końcówce, gdy pechowego samobója zaliczył Jules Kounde. Francuz próbował zgrywać klatką piersiową do swojego bramkarza, ale Marc-Andre ter Stegen nie zdążył z interwencją.

Tabela La Ligi: Barcelona odjechała Realowi

Dzięki czwartej z rzędu wygranej Barcelona zwiększyła przewagę nad Realem Madryt do rekordowych ośmiu punktów. Jutro mistrz odpowie w domowym spotkaniu z Valencią, która zwolniła trenera Gennaro Gattuso.

Barcelona w 19 meczach zdobyła 50 punktów. Ma 16 zwycięstw i 39 zdobytych bramek.