Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina Mireckich patronem Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Piękny wieczór w Domu Kultury "Arka"

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Członkowie baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na wystawie poświęconej rodzinie Mireckich
Członkowie baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na wystawie poświęconej rodzinie Mireckich Arka
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w hołdzie tym bohaterom, w Katolickim Domu Kultury „Arka” imienia Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach odbył się wieczór Pamięci Rodziny Mireckich, która od roku 1921 jest związana z tą małą miejscowością.

Spotkanie to oficjalnie inauguruje uroczystości nadania Zespołowi Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich, na co zgodę wyraziła Maria Mirecka – Loryś w dniu 16 lutego na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, dyrektora Katolickiego Domu Kultury „Arka” imienia Świętej Jadwigi Królowej wraz z wychowawcami, rodzicami, dziećmi i młodzieżą.

- Bohaterskie Rodzeństwo pozostanie dla przyszłych pokoleń świetlanym przykładem patriotycznych postaw. Pamięć o Ich bohaterskich czynach zostanie poniesiona w przyszłość przez wychowanie młodego pokolenia - uważa dyrektor „Arki” doktor Ewa Sęk.

Dziś w Racławicach mieszka i bardzo aktywnie w życiu społecznym uczestniczy Pani Maria Mirecka – Loryś, ostatnia żyjąca z Ośmiorga Rodzeństwa: Walerii, Bronisława, Leona, Janiny, Adama, Kazimierza, Marii i Heleny.

Sylwetki rodzeństwa Mireckich wpisały się w historię walki niepodległościowej w czasie II wojny światowej, po wojnie w okresie stalinowskim, także w podtrzymaniu katolickości na Kresach, polskości na emigracji, a także dawaniu świadectwa umiłowania Ojczyzny w służbie społecznej. Imperatyw „Przede wszystkim Polska” był wyznacznikiem w osobistych wyborach i decyzjach każdego z Rodzeństwa, bez względu na cenę, jaką trzeba było za to zapłacić. Taką postawę wynieśli z domu rodzinnego, szlacheckiej rodziny związanej z Kresami. Pozostali wierni najwyższym wartościom: Bóg, Honor, Ojczyzna pieczętując tę wierność daniną życia, prześladowań, tułaczki. Spotkanie rozpoczęło się programem artystyczno - patriotycznym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Młodzież w strojach szlacheckich – pięć dziewcząt i czterech chłopców trzymała wartę honorową przy fotosach Rodziców i dzieci Rodziny Mireckich. Młodzież przybliżyła biogram każdego członka Rodziny, wokaliści zaśpiewali pieśni patriotyczne „Co Ojczyzna” i „Sadźmy przyjacielu róże”. Następnym punktem spotkania miała być prelekcja Pani Marii Mireckiej - Loryś o „Orlętach Lwowskich”, która nie mogła przybyć na spotkanie ze względu na niedyspozycję zdrowotną. W Jej imieniu referat wygłosił Pan Mieczysław Barnat, a na zakończenie chłopczyk z Zespołu „Racławice” zaśpiewał pieśń patriotyczną „Orlątko”.

- W dobie odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej nawiązującej do narodowego etosu szlachetności Polskiego Narodu, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” pragnie stać się żywym pomnikiem pamięci o Minionych Pokoleniach będących uosobieniem tego etosu, a należą no nich Siostry i Bracia Mireccy z Racławic - uważa doktor Ewa Sęk. Wydarzenie przyjęcia Imienia Rodziny Mireckich przez Zespół „Racławice” wpisze się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został reaktywowany w 1986 roku, kiedy to na zebraniu Rady Społecznej Klubu młodzieży i dzieci z Racławic wraz z przedstawicielami Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz Rejonowego Ośrodka Kultury w Nisku powołano Zespół Pieśni i Tańca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

>Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Zmasakrowali go maczetą, teraz za to zapłacą

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie