Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy ruszyli do biur. Wnioski o dopłaty można składać do 15 maja

Wioletta WOJTKOWIAK [email protected]
Czesław Kuraś z Trześni korzysta z dopłat odkąd jest taka możliwość, czyli od dziewięciu lat. Z lewej Łukasz Dybus, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu.
Czesław Kuraś z Trześni korzysta z dopłat odkąd jest taka możliwość, czyli od dziewięciu lat. Z lewej Łukasz Dybus, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu. Wioletta Wojtkowiak
Rolnicy składają wnioski o dopłaty obszarowe i płatności rolno-środowiskowe za 2012 rok. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała dokumenty do 15 maja. Kto będzie czekał do ostatniej chwili utknie w długiej kolejce

15 maja

15 maja to ostatni dzień na dostarczenie wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i gwarancja otrzymania dopłaty bezpośredniej w pełnej wysokości.

Dopłaty bezpośrednie to najważniejsze dotacje dla rolników, od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Ze wsparcia mogą korzystać wszyscy, którzy posiadają przynajmniej hektar użytków rolnych. Uzyskane pieniądze mogą inwestować w gospodarstwa między innymi kupując paliwo do maszyn, środki ochrony roślin.

W ubiegłym roku podstawowa płatność do jednego hektara terenu utrzymanego w dobrej kulturze rolnej wyniosła 710 złotych i 57 groszy. Rolnicy, którzy mają uprawy ONW, czyli na tak zwanych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania mogą ubiegać się o dodatkową pomoc finansową. Dodatkowe wsparcie przysługuje też rolnikom w ramach programu rolno-środowiskowego. Skorzystają z nich na przykład gospodarze łąk, na których znajdują się ptasie ostoje.

NOWOŚCI W DOPŁATACH

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawała więcej rodzajów płatności niż w ubiegłym. O dopłaty po raz pierwszy mogą się ubiegać rolnicy uprawiający tytoń. Zmieniono też zasady przyznawania płatności do owoców miękkich (malin, truskawek). Będzie to teraz płatność oddzielna.
W sumie, na jednym formularzu, rolnik może starać się o przyznanie dopłaty do: ziemi, czyli jednolitą płatność obszarową, do grupy upraw podstawowych na przykład zbóż, do uprawy chmielu oraz roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych tzw. płatność zwierzęca. Na tym samym wniosku można się starać o dopłaty do tytoniu, skrobi, uprawy roślin strączkowych i motylkowych, uprawy buraków (płatność cukrowa), pomidorów, owoców miękkich, do chowu krów oraz owiec.

70 PROCENT JESZCZE W DOMU

W tarnobrzeskim biurze powiatowym agencji wnioski złożyło dopiero około tysiąca uprawnionych osób, to jest 30 procent rolników gospodarujących na terenach gmin Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Grębów i Baranów Sandomierski. Wnioski można złożyć pocztą lub przez Internet, ale wielu jak Czesław Kuraś z Trześni woli dokumenty dostarczyć osobiście. Przy okazji rozmowy z pracownikiem biura można rozwiać wiele niejasności.

Ostateczny termin na złożenie wniosków upływa 15 maja, o godzinie 22. - Zachęcamy, by z tym nie zwlekać i później nie stać w długiej kolejce - mówi Łukasz Dybus, kierownik biura. Spóźnienie się nie opłaca. Wprawdzie wnioski można składać jeszcze przez 25 dni po terminie, czyli do 11 czerwca, ale za każdy roboczy dzień zwłoki kwota należnej dopłaty będzie niższa o jeden procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie