MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Roślina z liśćmi jak igiełki

Agata KOWALCZYK [email protected]
Kazimiera Wiśniewska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach pokazuje prezentuje asparagus, roślinę łatwą w uprawie.
Kazimiera Wiśniewska z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach pokazuje prezentuje asparagus, roślinę łatwą w uprawie. Agata Kowalczyk
Asparagus jest łatwy w uprawie i bardzo szybko rośnie. Nawet największy antytalent ogrodniczy poradzi sobie z tą rośliną, zapewniającą dużo zieleni w mieszkaniu.

W Afryce, skąd asparagus się wywodzi, rośnie 300 gatunków szparaga, u nas uprawiane są dwa z nich. Oba gatunki wracają do łask jako dekoracja bukietów stylizowanych na lata 50. Cechą wspólną wszystkich asparagusów jest bujny wzrost, niezależnie od tego, czy jest uprawiany w naczyniach wiszących czy też dużych, stojących donicach.

W pokoju, na tarasie i w ogrodzie

Lubi stanowisko jasne lub półcieniste, a niektóre odmiany (pierzaste, u których bardzo małe delikatne igiełki układają się w palmowe liście) znoszą stanowisko słoneczne i można je wystawiać na balkon, taras czy do ogrodu. Roślina będzie wdzięczna za dopływ świeżego powietrza. Przez cały rok wymaga temperatury pokojowej, ale w lecie znosi wyższą. Zimą woli nieco chłodniejsze powietrze, bo może zrzucić igiełkowe listki.

Zapewniamy podłoże torfowe z dodatkiem gliny albo zwykłą ziemię ze sklepu ogrodniczego. Podlewamy obficie latem, a zimą mniej, chyba że roślina stoi w ciepłym pomieszczeniu. Nawozimy w lecie raz w tygodniu, a zimą raz w miesiącu.

Piękny i silny

Roślina intensywnie rośnie, korzenie ma silne, mogące rozsadzić doniczkę, więc zaleca się coroczne przesadzenie. Wtedy można radykalnie zredukować system korzeniowy oraz usunąć stare nasady pędów ściętych do bukietów. Przesadzone rośliny, gdy na dobre wznowią wzrost, trzeba obficie podlewać i zasilać nawozami bogatymi w azot co 10-14 dni.

Rozmnażanie jest bardzo proste, przez podział starszych egzemplarzy. Starsze asparagusy, 3-4-letnie zakwitają i wydają czerwone jagody z czarnymi nasionami w środku. Można je wysiać i wyrosną młode rośliny.

Na asparagusie zdarzają się szkodniki i choroby. Żółknięcie igiełkowych liści może świadczyć o braku nawożenia lub zbyt niskiej temperaturze w pomieszczeniu. Gdy w pokoju jest za ciepło dla szparaga, mogą go zaatakować mszyce, które najlepiej zwalczyć chemicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Roślina z liśćmi jak igiełki - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie