Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa drogi i mostu na Sanie w Stalowej Woli, który połączy region z drogą ekspresową S74

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Symboliczne wbicie łopaty pod budowę drogi wojewódzkiej i mostu na Sanie w Stalowej Woli
Symboliczne wbicie łopaty pod budowę drogi wojewódzkiej i mostu na Sanie w Stalowej Woli Jacek Rodecki / stalowka.NET
W Brandwicy w gminie Pysznica koło Stalowej Woli zainaugurowano budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 z budową mostu na rzece San w Stalowej Woli. W symbolicznym wbiciu łopaty wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz inwestorzy.

Najwiekszy most na Podkarpaciu będzie w Stalowej Woli

Most w Stalowej Woli będzie największą do tej pory realizowaną inwestycją przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, zarówno pod względem finansowym, jak i kubaturowym: 1760 metrów, łączna wartość inwestycji to 378 milionów złotych, z czego 80 procent to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Inwestycja będzie realizowana przez firmę Strabag. Jej prezes Waldemar Wójcik zapewnił, że most będzie wizytówką Stalowej Woli.

Podwieszony most na Sanie

- Będzie to duży most, jeden z większych jak nie największych na Podkarpaciu. Most główny o ciekawej konstrukcji, będzie to kombinacja mostu sprężynowo-belkowego z mostem podwieszanym. 40000 metrów sześciennych betonu, 7000 ton stali, metoda budowania na rusztowaniach przestawnych, kroczących między podporami. Jeszcze niezbyt często stosowana w Polsce, za to bardzo nowoczesna

- przekonywał prezes. Jednocześnie dodał, że na Podkarpaciu spółka zatrudnia pół tysiąca osób, a nasze województwo dynamicznie się rozwija.

Zobacz wideo z wbicia łopaty:

Budowa nowego, trzeciego mostu na Sanie to budowa ważnego marzenia mieszkańców Stalowej Woli, Pysznicy, Radomyśla nad Sanem i Zaklikowa. To realizacja obietnicy złożonej 4,5 roku temu, a więc tempo procesu bardzo szybkie. Wbijamy łopatę, rozpoczynając budowę inwestycji o strategicznym znaczeniu, bowiem droga i most będą nas łączyć z drogą ekspresową S74, z nową trasą i Polską centralną. To także zwiększenie komfortu podróżowania dla tych, którzy dojeżdżają do Stalowej Woli do pracy i potem wracają do swojego miejsca zamieszkania

- mówił poseł, wiceminister Rafał Weber.

Most wpisany w krajobraz Stalowej Woli

Poseł Krzysztof Sobolewski mówił jak ważna jest współpraca między rządem a samorządem, natomiast senator Janina Sagatowska powstanie trzeciego mostu na Sanie argumentowała szansą przyciągnięcia nowych inwestorów. - Krok po kroku tak jak w Stalowej Woli i sąsiednich gminach realizowanych jest wiele inwestycji. Dobrze, że włodarze to widzą i czują, że rząd stwarza szanse na rozwój, jakich jeszcze nasza Ojczyzna nie miała. Ten rząd wie, jak ważna jest współpraca i realizowanie marzeń także w mniejszych miejscowościach - stwierdziła Janina Sagatowska.

Marszałek Władysław Ortyl wymieniał inwestycje, jakie są obecnie realizowane na Podkarpaciu dzięki środkom rządowym. Zapewnił, że most będzie się pięknie wpisywał w krajobraz Stalowej Woli, województwa a jego konstrukcja ma charakter innowacyjny.

Zgoda buduje

W imieniu samorządowców głos zabrał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który przypomniał, że to, co w 2019 roku było obiecane, dziś staje się rzeczywistością:

- Niektórzy mówili, że się nie da, że to niemożliwe, że nie będzie tak olbrzymich środków na przeprawę mostową. Ten most nie tylko lepiej skomunikuje, ale będzie kołem zamachowym dla rozwoju gospodarki lokalnej, będzie magnesem dla inwestorów. Dlaczego? Bo tej ziemi zawsze towarzyszy złota, polska zasada, że zgoda buduje. Tylko szeroka współpraca daje takie efekty.

Na inaugurację budowy zaproszono ówczesnego ministra finansów, inwestycji i rozwoju ze Stalowej Woli Jerzego Kwiecińskiego, który we wrześniu 2019 roku przekazał w mieście pozytywną opinię o dofinansowaniu przeprawy mostowej kwotą 3,6 mln zł, w ramach programu "Mosty dla regionów".

- Bardzo się cieszę z tego, że to, co planujemy, to co mamy w swoich programach, strategiach jest później realizowane. Jako rząd założyliśmy wówczas, że nie tylko duże inwestycje na autostradach, na drogach ekspresowych są ważne

- stwierdził Jerzy Kwieciński.

Most wantowy ma być najdłuższym i najnowocześniejszym w regionie, jednocześnie stając się nowym symbolem Stalowej Woli.

Do tej pory na Sanie miasto ma mosty w pasie drogi Stalowa Wola - Pysznica oraz w Brandwicy. W związku z budową przeprawy i nowego układu komunikacyjnego w gminie Pysznica zostały wyburzone dwa budynki, w gminie Radomyśl nad Sanem ani jeden.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej 855 wraz z mostem będzie biegł po nowym śladzie. Trasa zlokalizowana jest na terenie gmin: Stalowa Wola, Pysznica i Radomyśl nad Sanem w miejscowościach: Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa. Most będzie miał długość ok. 1760 m i pobiegnie nad rzekami: San oraz Bukowa. Nowy odcinek drogi wojewódzkiej zostanie powiązany z DK nr 77.

W ramach zadania powstanie także: oświetlenie na całej długości projektowanego odcinka, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, przepusty drogowe zintegrowane z przejściami dla zwierząt, płotki dla płazów oraz przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie