Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
W tarnobrzeskiej komisji wojskowej kwalifikacji poddanych zostanie 326 mężczyzn z Tarnobrzega i 405 z powiatu tarnobrzeskiego. Wszyscy urodzili się w roku 1992.
W tarnobrzeskiej komisji wojskowej kwalifikacji poddanych zostanie 326 mężczyzn z Tarnobrzega i 405 z powiatu tarnobrzeskiego. Wszyscy urodzili się w roku 1992. Grzegorz Lipiec
W całym kraju, także i na Podkarpaciu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Wielu młodych z wojskiem chce związać swoją przyszłość

Narodowe Siły Rezerwowe

Tworzy je wyselekcjonowana grupa ochotnicza żołnierzy rezerwy, posiadających przydziały kryzysowe na określone stanowiska w jednostkach wojskowych, nadane w wyniku zawartych kontraktów na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostających w dyspozycji do wykorzystania w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W ramach Narodowych Sił Rezerwowych żołnierzy rezerwy będą odbywać ćwiczenia wojskowe oraz pełnić okresową służbę wojskową.

Kwalifikacja wojskowych

Kwalifikacja wojskowych

Liczba osób poddanych kwalifikacji wojskowej w naszym regionie: powiat niżański - 790; powiat stalowowolski - 1100; powiat tarnobrzeski oraz Tarnobrzeg - 950.

Zainteresowanie młodych osób wojskiem jest z roku na rok coraz większe. W czasach, kiedy trudno jest o pracę, służba w zawodowej armii to szansa na stabilną przyszłość.

Codziennie kilkadziesiąt osób zgłasza się do wojskowych komend uzupełnień w Rzeszowie oraz Nisku pytając o możliwość służby w armii zawodowej oraz w Narodowych Siłach Rezerwowych. Skończyły się czasy, kiedy młody człowiek otrzymywał kategorię "A" i z niecierpliwością czekał, aż zostanie wysłany "w kamasze". Teraz mamy armię zawodową i to tylko my decydujemy, czy chcemy w niej służyć.

WIOSENNA KWALIFIKACJA

Komisje lekarskie w powiatach niżańskim, stalowowolskim oraz tarnobrzeskim rozpoczęły swoją pracę. Od 4 kwietnia do 3 czerwca lekarze oraz wojskowi będą oceniać przydatność do służby w armii mężczyzn z rocznika 1992, mężczyzn urodzonych w latach 1987-1991, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osób urodzonych w latach 1990-1991, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do pracy oraz uznane za zdolne do czynnej służby wojskowej, ale złożyły wnioski o zmianę wcześniej przyznanej kategorii wojskowej. Przed komisjami stawać będą, także kobiety urodzone w latach 1987-1992, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

- Z powiatów niżańskiego, stalowowolskiego oraz tarnobrzeskiego kwalifikacji poddanych zostanie 2240 osób, w tym 35 kobiet - wyjaśnia major Krzysztof Jasiński, rzecznik prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku. - Co do kobiet to w wojsku zawsze jest zapotrzebowanie na służbę medyczną, pielęgniarską oraz psychologiczną.

Ponadto, do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się jako ochotnicy do pełnienia służby wojskowej.

KATEGORIE

Osoby, które stawiają się na badania lekarskie podczas kwalifikacji wojskowej mogą otrzymać jedną z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kategoria zdolności "A", czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej - oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej, zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej o zdolności, do której orzekają wojskowe komisje lekarskie).

Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, co do których orzeczona zostanie kategoria "A", a nie zgłaszające się jako ochotnik do pełnienia służby wojskowej - są przenoszone do rezerwy. Kategoria zdolności "B", czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej - oznacza to, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej, w okresie do 24 miesięcy od dnia badania. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej. Kategoria zdolności "D", czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju - oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy. Kategoria zdolności "E", czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny.

DUŻO CHĘTNYCH DO ARMII ZAWODOWEJ

- Zainteresowanie pracą w armii zawodowej jest duże - mówi major Krzysztof Jasiński. - Codziennie zgłasza się do nas kilkanaście młodych osób, które chciałyby pracować w wojsku. Sytuacja na rynku pracy nie jest dobra, a stała praca w wojsku to dla młodych ludzi możliwość stabilizacji zawodowej, zdobywania ciekawych doświadczeń oraz poznania wielu ciekawych miejsc. Po tygodniu działalności komisji lekarskiej w Stalowej Woli mamy już 19 chętnych do służby w armii zawodowej. Do tej pory na komisji stawiło się 95 osób.

W zawodowej armii istnieje możliwość służenia w kilku korpusach: oficerskim, podoficerskim oraz tym przeznaczonym dla szeregowych. Nabór prowadzony jest w podobny sposób, jak w okresie istnienia zasadniczej służby wojskowej. Konieczne jest przejście badań lekarskich oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Przejście pozytywnie tych dwóch szczebli naboru nie jest równoznaczne z rozpoczęciem służby w wojsku.

- Komendy uzupełnień otrzymują od dowódcy jednostki informacje o wakatach na danym stanowisku i dopiero wtedy przekazujemy tę informację odpowiedniemu kandydatowi, który trafia do armii - dodaje major Krzysztof Jasiński. - Na bieżąco informujemy również młodzież o bogatej ofercie edukacyjnej przygotowanej przez uczelnie wojskowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie