Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudnickie Centrum Wikliniarstwa świętowało swoje 6. urodziny (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
Zabawa z wiklinowymi kulami na dziedzińcu Centrum Wikliniarstwa.
Zabawa z wiklinowymi kulami na dziedzińcu Centrum Wikliniarstwa. Konrad Sinica
W środę Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem obchodziło 6. rocznicę swojego powstania.

[galeria_glowna]
Pomimo kilku lat istnienia, placówka ma imponujący dorobek i jest jednym z najprężniej działających ośrodków w naszym regionie. Dzięki jego działalności Rudnik nad Sanem jest skutecznie promowany w kraju i za granicą jako Polska Stolica Wikliny.

Centrum Wikliniarstwa to placówka wystawienniczo-edukacyjna, która działa w Rudniku nad Sanem od 2007 roku.

WYSTAWY, WARSZTATY I POKAZY

- Centrum Wikliniarstwa to nie jest muzeum, to jest placówka żywa - podkreśla Krystyna Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem. - Tu mają miejsce międzynarodowe plenery wikliny artystycznej i odbywają się wystawy. Współpracują z nami artyści z Polski i zagranicy. Wystawiają swoje prace, lub projektują wiklinowe rzeźby, a nasi mistrzowie wyplatania wcielają te pomysły w życie.

W ośrodku można zobaczyć na żywo wyplatanie z wikliny, a także obejrzeć pokazy wiklinowej mody. Do dzisiaj powstało już kilkanaście kolekcji strojów, które prezentowane są przez modelki podczas imprez nie tylko w Rudniku nad Sanem. W centrum odbywają się też warsztaty artystyczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu plastyki.

Prężnie działa też galeria Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Do tej pory odbyło się już w niej 51 wystaw. Były to prace między innymi z zakresu malarstwa, rzeźby, płaskorzeźby i grafiki.

DESZCZ NAGRÓD

Rudnickie Centrum Wikliniarstwa w swojej niedługiej historii zgromadziło wiele prestiżowych wyróżnień. Do najważniejszych należą nagroda w prestiżowym konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy" w kategorii "Rozwój turystyki na obszarach wiejskich", nagroda Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za "Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2010" oraz drugie miejsce w polskiej edycji konkursu na "Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne - EDEN" organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

Władze gminy podkreślają, że pomysł z utworzeniem tego typu placówki był wyjątkowo trafiony. Obiekt powstał w budynku dawnej szkoły. Zanim powstało Centrum Wikliniarstwa, gmach popadał w ruinę, a teraz tętni życiem.

- Dzisiaj widać, że Centrum Wikliniarstwa działa bardzo prężnie, rozwija się i promuje Rudnik nad Sanem jako Polską Stolicę Wikliny - mówi burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski.

WYSTĘPY I WYSTAWY

Podczas środowego jubileuszu nie zabrakło występów artystycznych. Przed publicznością wystąpiły wokalistki Aleksandra Kuśmider oraz Sylwia Kozina. Przy okazji jubileuszu rozstrzygnięto też powiatowy konkurs plastyczny "Produkt lokalny mojej gminy" oraz konkurs plastyczny "Centrum Wikliniarstwa w oczach dziecka".

W pierwszym z nich zwyciężyła Izabela Czubek reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. Kolejne miejsca zajęły Dominika Guzik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przędzelu i Weronika Mazurek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Harasiukach. W drugim konkursie wygrała Wiktoria Spólnik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przędzelu. Druga była Anna zakrzewska z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3 w Rudniku - Stróży, a trzecie miejsce zajął Dominik Nowak z rudnickiego przedszkola. Po wręczeniu nagród dla uczestników otwarto pokonkursowe wystawy prac.

WIKLINA W KRAJU SZEJKÓW

Interesującą częścią jubileuszu była fotorelacja "Rudnicki produkt lokalny na piaskach Abu Dhabi", którą zaprezentowali Urszula Bałutowska oraz Mariusz Lachowicz z Zakładów Produkcji Koszykarskiej Delta - Rudnik. Firma ta zrealizowała niedawno wielkie przedsięwzięcie architektoniczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zakład wykonał wiklinową fasadę budynku Temporary Visitors Centre w Abu Dhabi. Powierzchnia tej unikatowej elewacji wynosi około 4 tysiące metrów kwadratowych, a do jej wykonania zużyto 20 ton wikliny. Goście mogli wysłuchać opowieści o tej niezwykłej inwestycji.

- Wiklinowa fasada grą świateł i cieni kreuje niepowtarzalną przestrzeń wewnątrz obiektu - opowiada Urszula Bałutowska. - Szczególnie pięknie i efektownie wygląda jako tło podniebnych oaz zieleni. Wnosi również element ruchu i życia w eleganckie gabinety i długie korytarze.

- Wiklinowa elewacja jest jedynym polskim akcentem, jaki udało nam się zobaczyć podczas dwutygodniowej podróży przez wszystkie emiraty - dodaje. - Jest dla nas, rudniczan, powodem do dumy. Sławi nasze rodzime rzemiosło daleko poza granicami kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie