Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył pierwszy dzień matur. Na początek egzamin pisemny z języka polskiego

Ewa Bożek [email protected]
Paulina Szczygielska z Liceum Ogólnokształcącego imienia KEN w Stalowej Woli, wybrała egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym
Paulina Szczygielska z Liceum Ogólnokształcącego imienia KEN w Stalowej Woli, wybrała egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym fot. Ewa Bożek
W poniedziałek pisemnym egzaminem z języka polskiego maturzyści rozpoczynają egzamin dojrzałości. Do ławek w 430 podkarpackich szkołach usiądzie ponad 30 tysięcy maturzystów. Dla 4 tysięcy w tej grupie jest to kolejne podejście do matury.

Sami maturzyści przyznają, że są szczęśliwym rocznikiem, bo ostatnim, który nie musi zdawać matematyki obowiązkowo. Warto dodać, że do tej pory, na maturach nie był to zbyt często wybierany przedmiot.

DODATKOWE DLA AMBITNYCH

Matura w szkołach średnich potrwa do 29 maja. Dzieli się na część obowiązkową i dodatkową.

Każdy musi przejść przez co najmniej trzy pisemne egzaminy i dwa ustne. Ambitni uczniowie decydują się jeszcze na zdawanie przedmiotów dodatkowych, których można wybrać maksymalnie trzy.

- Tak jak w latach poprzednich uczniowie mogą się zdecydować na egzaminy na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Warto dodać, że punktacja za egzaminy z dodatkowo wybranych przedmiotów nie liczy się do wyników matury. Uczniowie decydują się na ich zdawanie po to, żeby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie do wybranej uczelni - usłyszeliśmy w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Uczniowie oprócz pisemnego obowiązkowego języka polskiego, wybranego języka obcego decydują się na jeden przedmiot w części pisemnej. Mogą wybrać na przykład biologię, chemię, filozofię, fizykę z astronomią, geografię, historię, historię sztuki, muzykę czy informatykę.

PRZEDEGZAMINACYJNA GORĄCZKA

Prawie do końca kwietnia uczniowie przygotowywali się do tego najważniejszego egzaminu w ich życiu pod okiem nauczycieli w szkołach. Ostatnie dni nie były dla nich najspokojniejsze.

- Wydawało mi się, że wszystko zapomniałam, ciężko było mi się skupić. W końcu dwa dni przed odpuściłam. Doszłam do wniosku, że takie powtórki niewiele mi już dadzą a przed tym maratonem egzaminów muszę odpocząć - powiedziała nam maturzystka z Niska.

Inni do końca spędzali nad książkami w swoich domach. Większość z nich zdecydowała się na naukę w pojedynkę.

- Już nie raz przekonałyśmy się, że kiedy umawiałyśmy się na wspólna naukę, to kończyło się na wszystkim innym, tylko nie na powtórkach. Wszystkie uczymy się same - mówią tegoroczne maturzystki z Zespołu Szkół numer 4 w Stalowej Woli.
Włodzimierz Smutek dyrektor Zespołu Szkół numer 2 powiedział nam, że w jego szkole, jeszcze podczas nauki w ostatnim semestrze, każdy uczeń miał możliwość uczestniczenia w zajęciach z określonego przedmiotu we wszystkich maturalnych klasach.

- Jeśli ktoś zdecydował się na język angielski to mógł chodzić nie tylko na swoje lekcje, ale także kolegów z równoległych klas. Ta zasada dotyczyła wszystkich przedmiotów - mówi dyrektor.

We wtorek uczniowie będą zdawać egzamin pisemny z języka angielskiego, w środę z wiedzy o społeczeństwie, w czwartek z języka niemieckiego, piątek geografii. Przyszły tydzień zaczyna się od egzaminu z biologii. Ustne egzaminy rozpoczną się 5 maja - równolegle do egzaminów pisemnych.

Na 21-maja przewidziano ostatnie egzaminy pisemne. Ustne potrwają do końca miesiąca. Na wyniki matur trzeba będzie poczekać do końca czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie