Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła XX edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na koncercie podczas Eutrapelii wystąpiły dzieci z Katolickiego Domu Kultury „Arka” imienia Świętej Jadwigi Królowej z Racławic
Na koncercie podczas Eutrapelii wystąpiły dzieci z Katolickiego Domu Kultury „Arka” imienia Świętej Jadwigi Królowej z Racławic Zdzisław Surowaniec
„Idźcie i głoście...” pod takim hasłem rozpoczęła się 9 listopada jubileuszowa XX edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.

ZOBACZ TEŻ: Zmysłowy taniec i ogromna dawka adrenaliny na festiwalu Polish Cup 2016

„Eutrapelia” to festiwal promujący wartości religijne i narodowe. Co roku angażuje blisko tysiąc uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tradycją stało się organizowanie inauguracji „Eutrapelii” w Racławicach, natomiast finał odbywa się w Stalowej Woli. W tym roku inauguracja odbyła sie w Stalowej Woli, jak zwykle z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który w kościele Opatrzności Bożej odprawił Mszę świętą.

W programie artystycznym w Miejskim Domu Kultury „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie...” na widowni zasiadło 58 delegacji ze szkół ponadgimnazjalnych z Diecezji Sandomierskiej obejmującej swym zasięgiem województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Jak mówi Ewa Sęk, dyrektor artystyczny Festiwalu, dzięki trwającej od wielu lat inicjatywie młodzi ludzie dają świadectwo jak być dziś chrześcijaninem, w środowiskach których mieszkają, wśród swoich rówieśników.

Ewa Sęk przypomniała postać świętej Jadwigi Królowej. Pochodziła z Węgier, w wieku dziesięciu lat została ukoronowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzankę na królową Polski. Wielki Książę Litwy, Jagiełło, który ubiegał się o rękę Jadwigi, obiecał, że przyjmie chrzest razem ze swoim narodem i przyłączy Litwę do Korony. Dla dobra narodu i Kościoła młodociana królowa poślubiła Jagiełłę w roku 1386. Jadwiga miłowała Kościół. W 1397 roku otrzymała od papieża Bonifacego IX zgodę na otwarcie Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie. Poprzez swój zapis w testamencie przyczyniła się do odnowienia uniwersytetu, zwanego odtąd Jagiellońskim. Mając 25 lat, wkrótce po urodzeniu córki i jej śmierci, odeszła do wieczności w dniu 17 lipca 1399 roku. Nazywana jest matką swojego ludu i Matką Narodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie