Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy trudny dla kobiet i starszych

Zdzisław Surowaniec
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, na konferencji prasowej.
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, na konferencji prasowej. Zdzisław Surowaniec
Duże zainteresowanie towarzyszyło konferencji na temat przeciwdziałaniu wykluczenia różnych grup wiekowych z rynku pracy, zorganizowanej w poniedziałek w Inkubatorze Technologicznym przez poseł Renatę Butryn i Joannę Gajewską z firmy Contica Solutions.

700 zł

W Polsce, jak wynika z danych GUS, w 2010 r. kobiety zarabiały średnio 15 proc. (700 zł) mniej niż mężczyźni. W przypadku wyższych stanowisk te różnice są jeszcze większe i sięgają kilku tysięcy złotych, a Kodeks pracy zabrania różnicowania zarobków kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach i o podobnych kwalifikacjach.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zdzisław Surowaniec

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Gościem spotkania była Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania. Na konferencji prasowej powiedziała, że trzeba walczyć ze stereotypami w sprawie zatrudniania starszych osób i kobiet. Powiedziała, że coraz więcej kobiet w Polsce jest w gremiach rządzących, ale nie na tyle, aby nie było to jeszcze problemem.

NIANIA SAMORZĄDOWA

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz przypomniała jakie rząd wprowadził udogodnienia w sprawie zatrudniania przez młode małżeństwa niań, za które państwo płaci ZUS. Rozważa się także wprowadzenie zawodu "niani samorządowej" - osoby, która w swoim domu za pieniądze gminy prowadziłaby przedszkole dla kilkorga dzieci. Wspomniała o projekcie ustawy wprowadzającej bon opiekuńczy dla starszych osób, które by nim opłacały opiekę.

Jak pełnomocnik stwierdziła, na decyzje w sprawie posiadania dzieci wpływa przede wszystkim zatrudnienie obojga rodziców i to jest klucz do podniesienia w Polsce "dzietności". Dramatem nazwała to, że W Polsce zatrudnionych jest tylko niecałe czterdzieści procent osób w wieku od 55 do 64 lat, co jest najniższym wskaźnikiem w Europie.

KARTA RÓŻNORODNOŚCI

Przełamywaniu barier w zatrudnianiu kobiet i starszych osób ma służyć Karta Różnorodności, do której już przystępują firmy gotowe stosować zasady równego traktowania pracowników niezależnie od płci i wieku. Rząd rozważa natomiast jak wspierać takie firmy, na przykład preferując je przy zamówieniach publicznych.

Podczas konferencji właściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsa "MATTHIAS" z Modliborzyc otrzymali z rąk pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania tytuł firmy, która przy zatrudnianiu stosuje zasady przeciwdziałające wykluczaniu pracowników ze względu na wiek czy płeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie