MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd musi dać

/ZS/
Podczas konferencji prasowej, od prawej: szef "S" Henryk Szostak, przewodniczący branżowego związku Mariusz Kunysz i jego zastępca Edward Schmidt.
Podczas konferencji prasowej, od prawej: szef "S" Henryk Szostak, przewodniczący branżowego związku Mariusz Kunysz i jego zastępca Edward Schmidt. Zdzisław Surowaniec

- Jeżeli rząd nie pomoże Hucie Stalowa Wola przebrnąć przez problemy finansowe, w mieście dojdzie do powtórki tego, co się wydarzyło w 2003 roku, kiedy protestujący pracownicy przez kilka tygodni okupowali starostwo - ostrzegł przewodniczący zakładowej "Solidarności" w HSW Henryk Szostak podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Związkowcy oczekują, że do końca lipca rząd pomoże w utrzymaniu produkcji maszyn budowlanych, czyli koparek i ładowarek, da gwarancje kredytowe spółce handlowej "Dressta", zapewni kredyty kupieckie dla potrzeb produkcji maszyn budowlanych oraz dokapitalizuje hutę, ponieważ - jak szacują związkowcy - na skutek wysokiego kursu złotego i spadku kursu dolara huta poniosła 60 mln zł strat.

Ten rok zdecyduje o przyszłości HSW. Do końca roku huta ma być poddana restrukturyzacji, 22 sierpnia oceniony ma być pierwszy etap przekształceń spółki, czyli tego, jak przebiega sprzedaż spółek i zbędnego majątku. Tymczasem sprzedaż spółek idzie, jak po grudzie. Kością niezgody są pakiety socjalne, czyli gwarancje zatrudnienia i podwyżki płac, jakie przy okazji sprzedaży spółek chcą wywalczyć związkowcy.

Na wczorajszej konferencji prasowej centrale związkowe wchodzące w skład komitetu protestacyjnego oświadczyły, że nie są przeciwne prywatyzacji majątku huty, ale ta prywatyzacja musi mieć na uwadze dobro pracownika, stosowanie przepisów prawa pracy i ustawy o związkach zawodowych. Mariusz Kunysz, szef Związku Zawodowego Pracowników HSW, przekonywał, że "WtórStal", który odstąpił od kupna hałdy i laboratorium pod pretekstem wygórowanych żądań związkowców, podał nieprawdziwe powody. - Pakiety socjalne nie są dla inwestorów przeszkodą w transakcji kupna. Ale wynegocjowanie pakietu socjalnego rzutuje na nastroje pracowników i nastawienie do nowego właściciela - stwierdził. Jego zastępca przyznał, że propozycje w pakietach socjalnych zawsze są na wyrost, żeby było z czego rezygnować i dogadywać się.

Jako dość korzystne związkowcy oceniają warunki, na jakich grupa "Złomrex" chce kupić od Zakładu Metalurgicznego Hutę Stali Jakościowych i Walcownię Blach.

- Jako związki jesteśmy po to, żeby reprezentować interesy pracowników. Tymczasem kiedy zarząd nie osiąga zakładanych celów, zwala winę na związki zawodowe - zwrócił uwagę Henryk Szostak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie