MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowska firma współproducentem filmu o Irenie Sendlerowej

Rafał ADAMSKI
Twórcy filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej”: (od lewej) Beata Pisula i John Kent Harrison.
Twórcy filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej”: (od lewej) Beata Pisula i John Kent Harrison. R. Adamski
Za kilka tygodni do kin wejdzie film "Dzieci Ireny Sendlerowej". Reżyserem jest pracujący w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, John Kent Harrison. W poniedziałek gościł w Rzeszowie. Współproducentem filmu jest rzeszowska firma K&K Selekt.

Irena Sendlerowa

Irena Sendlerowa

Irena Sendlerowa była żołnierzem Armii Krajowej i kierownikiem wydziału dziecięcego w Radzie Pomocy Żydom Żegota. Zainicjowała akcję przemycanie dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Dzieci te umieszczane były w polskich rodzinach, klasztorach i domach dziecka. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, życie ocaliła dzięki łapówkom dla Niemców.

John Kent Harrison nakręcił film Jan Paweł II z Jonem Voightem, więc tematyka polska nie jest mu obca. Przy produkcji tego filmu pracowała rzeszowianka Beata Pisula. To ona nakłoniła Harrisona do zajęcia się tematem.
- Mam nadzieję, że po obejrzeniu tego filmu w widzach obudzi się refleksja, "co bym robił, gdybym był na miejscu tych ludzi" - mówi reżyser. - Sam przygotowując się pracy, starałem się dowiedzieć jak najwięcej o tym, co robili wtedy ludzie.

Główną rolę, czyli Ireny Sendlerowej zagrała nowozelandzka aktorka Anna Paquin (Oskar za rolę w "Fortepianie"). Jako matka Sendlerowej wystąpiła Marcia Gay Harden, także nagrodzona Oskarem (za rolę w filmie "Pollock") W filmie wystąpili również polscy aktorzy Danuta Stenka, Jerzy Nowak, Maja Ostaszewska czy Krzysztof Pieczyński (jako Janusz Korczak).

W Stanach Zjednoczonych film był już pokazany w telewizji i spotkał się z uznaniem. Polska prapremiera odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku, a premiera 18 września w Warszawie. Natomiast w Rzeszowie będzie można go obejrzeć już 16 września. Na rzeszowski pokaz przybyć mają Danuta Stenka lub Krzysztof Pieczyński, i być może Jan A. P. Kaczmarek, twórca muzyki do filmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie